XVI Konferencja Warszawa 2024: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(wycentrowanie plakatu)
(aktualizacja)
 
(Nie pokazano 8 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''XVI Międzynarodowa konferencja naukowa „Formy kultu maryjnego na Camino de Santiago”''' planowana jest na 12 października 2024 r. w Warszawie. Miejscem obrad będzie Centrum Konferencyjne przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.   
+
'''XVI Międzynarodowa konferencja naukowa „Formy kultu maryjnego na Camino de Santiago”''' odbyła się 12 października 2024 r. w Warszawie. Miejscem obrad było Centrum Konferencyjne przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.   
 +
[[Plik:Plakat ostateczny.jpg|300px|right]]
  
'''Organizatorzy:''' Konfraternia Świętego Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawia, Wydział Teologiczny UMK w Toruniu oraz Instytut Zarządzania i Spraw Społecznych Uniwersytetu Komisji Edukacji Naukowej w Krakowie/
+
'''Organizatorzy:'''  
 +
* Konfraternia Świętego Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie
 +
* Wydział Teologiczny UMK w Toruniu  
 +
* Instytut Zarządzania i Spraw Społecznych Uniwersytetu Komisji Edukacji Naukowej w Krakowie
  
'''Patronat:''' Comite de Expertos del Camino de Santiago (Xunta de Galicia); Rada ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski, Biskup Polowy Wojska Polskiego.
+
'''Patronat:'''  
 +
* JE Ramiro Fernández Bachiller​, Ambasador Królestwa Hiszpanii ​w Polsce
 +
* JE bp dr Wiesław Lechowicz, Biskup Polowy Wojska Polskiego
 +
* Comite de Expertos del Camino de Santiago (Xunta de Galicia)  
  
 
+
'''Komitet naukowy konferencji:'''  
Choć niekiedy próbuje się przeciwstawiać pielgrzymki do sanktuariów maryjnych (np. do Częstochowy, Fatimy czy Lourdes) pielgrzymkom po Drogach Jakubowych, to widać wyraźnie, że istnieje silny rys pobożności maryjnej wśród pielgrzymów jakubowych. Od samego początku kult św. Jakuba, syna Zebedeusza, związany był z czcią dla Maryi, która została powierzona św. Janowi, bratu św. Jakuba i która pojawia się w tradycji jakubowej choćby w objawieniach w Saragossie, gdzie Maryja jako Virgen del Pilar miała pocieszać św. Jakuba.
 
 
 
Na drodze do Santiago znajduje się wiele świątyń i kaplic dedykowanych Matce Bożej, które wyrażają wiarę w jej orędownictwo wobec pielgrzymów, o czym świadczą takie wezwania jak Virgen del Camino czy Virgen Peregrina. Maryja jest także przedstawiana z atrybutami pielgrzymów, stając się ich patronką. Można jednak zaobserwować istotne różnice między formami kultu maryjnego w różnych krajach, przez którego przebiega droga jakubowa, zarówno w modlitwach, pieśniach, nabożeństwach, tekstach liturgicznych jak i ikonograficznych przedstawieniach Maryi. Warto zauważyć też rolę sanktuariów maryjnych, które przyjmowały dawniej pielgrzymów jakubowych, a i dziś szlak camino przebiega często przez ważne miejsca kultu maryjnego. Warto podkreślić, że tylko w Polsce, Droga św. Jakuba prowadzi przez ponad 110 sanktuariów maryjnych. Czy mają one znaczenie dla kultu św. Jakuba?
 
W czasie konferencji chcemy podjąć się refleksji nad historycznymi i współczesnymi przejawami kultu maryjnego na Camino de Santiago, znaczenia sanktuariów maryjnych dla rozwoju sieci dróg św. Jakuba, ich historycznych uwarunkowań, ale także teologiczne podstawy kultu maryjnego na Camino de Santiago. To także okazja, aby porównać obie formy pobożności i pielgrzymowania, zarówno te prowadzące do sanktuariów maryjnych jak i zmierzające do grobu św. Jakuba oraz innych świętych.
 
 
 
Przewiduje się publikację wybranych tekstów konferencyjnych w kolejnym tomie serii „Camino Polaco 7” wydawanej przez Wydawnictwo Naukowe UMK. W czasie konferencji przewidziano 20 min referaty na podstawie zgłoszonych wcześniej tekstów.
 
 
 
 
 
'''Komitet naukowy:'''  
 
 
* ks. prof. Piotr Roszak (przewodniczący)  
 
* ks. prof. Piotr Roszak (przewodniczący)  
 
* dr Franciszek Mróz  
 
* dr Franciszek Mróz  
Linia 27: Linia 25:
 
* dr Mariola Bahłaj
 
* dr Mariola Bahłaj
  
[[Plik:Plakat konferencja2024.jpg|center]]
+
O godzinie 9<sup>00</sup> prelegenci, słuchacze i zaproszeni goście wzięli udział we Mszy Świętej celebrowanej pod przewodnictwem bp. dr. Wiesława Lechowicza, Biskupa Polowego WP w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Przed zakończeniem liturgii miało miejsce wręczenie [[Franciszek Mróz|dr Franciszkowi Mrozowi]] najwyższego odznaczenia [[Konfraternia św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej WP pw. NMP Królowej Polski|warszawskiej Konfraterni]] - Orderu Rycerskiego św. Jakuba Equester - Ordo Sancti Iacobi. Po zakończeniu Mszy Świętej uroczyście przyjęto nowego członka Konfraterni.
 +
 
 +
Nieco po godzinie 10<sup>30</sup> (po dopełnieniu niezbędnych formalności i uroczystym powitaniu uczestników przez seniora Konfraterni p. Marka Sokołowskiego) rozpoczęła się merytoryczna część konferencji. Tematem pierwszej części, której moderatorem był [[Piotr Roszak|ks. prof. Piotr Roszak]] były '''Elementy mariologii w refleksji teologicznej nad pielgrzymowaniem'''. W jej trakcie swoje wystąpienia zaprezentowali: 
 +
* Marcelino Agis: ''Homo peregrinus: fenomenologiczna i antropologiczna perspektywa fenomenu pielgrzymowania''
 +
* [[Bogdan Ferdek]]: ''Apostoł Jakub świadkiem nadziei wypełnionej w Matce Pana''
 +
* Elisardo Temperan: ''Maryjne tradycje na Camino de Santiago''
 +
* Philippe Picone: ''Pobożność maryjna na Camino de Santiago: muzyka i liturgia'' 
 +
Po tych wystąpieniach nastąpiła merytoryczna dyskusja.
 +
 
 +
Po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga sesja, której tematyka brzmiała: '''Pobożność maryjna w realiach Camino de Santiago'''. Prowadzącym był ks. dr Zbigniew Kępa, a w części tej wystąpili:
 +
* [[Paweł Plichta]]: ''Kult maryjny w opiniach pielgrzymów Roku Compostelańskiego 2021–22''
 +
* [[Franciszek Mróz]]: ''Sanktuaria maryjne w przestrzeni pielgrzymowania polskich odcinków Drogi św. Jakuba''
 +
* [[Waldemar Hass]]: ''Jakubowe pielgrzymowanie a kult maryjny na ziemi głogowskiej (praktyki i materialne dziedzictwo)''
 +
* Łukasz Stefaniak: ''Kult maryjny w stylu Camino de Santiago na przykładzie Caminho da Fé''
 +
* Jerzy Kazimierczak: ''Thronus Dei czy Sedes Sapientiae – romańskie Madonny na drogach Camino''
 +
 
 +
Po przerwie obiadowej nastąpiła trzecia sesja, moderowana przez dr Łukasza Stefaniaka. Tematyką jej były '''Praktyczne aspekty tworzenia maryjnych wymiarów Camino de Santiago''', a efekty swoich badań przedstawili:
 +
* Roman Bielecki OP: ''Nic dwa razy się nie zdarza. Refleksja o braku uniwersalnej recepty na przejście Camino''
 +
* [[Berenika Seryczyńska]]: ''Tajemnice Drogi jako propozycja nowoczesnej formy kultu Maryjnego na Camino de Santiago''
 +
* [[Dariusz Doburzyński]]: ''Ku budowaniu systemu. O potrzebie koordynacji działań organizatorów różnych form pielgrzymowania w Polsce''
 +
* [[Dariusz Lipiński]]: ''Czy motywacja do wędrowania po Camino zależy od wieku pielgrzymów i kilka innych ciekawostek statystycznych''
 +
 
 +
Całe wydarzenie zwieńczyła dyskusja podsumowująca. Wybrane teksty konferencyjne ukażą się w kolejnym, siódmym już tomie serii '''Camino Polaco''' wydawanej przez Wydawnictwo Naukowe UMK. 
 +
 
 +
Obszerna relacja z konferencji ukazała się [https://ordynariat.wp.mil.pl/aktualnosci/2024/pazdziernik-2024/katedra-polowa-konferencja-formy-kultu-maryjnego-na-camino-de-santiago/ na stronie internetowej Ordynariatu Polowego].
 +
 
 +
 
 +
[[Plik:Konferencja2024zbiorowe.jpg|center]]
 +
 
 +
<big>'''[[Badania nad Camino|POWRÓT do głównej strony zbierającej badania naukowe nad fenomenem camino.]]'''</big>

Aktualna wersja na dzień 20:27, 23 gru 2024

XVI Międzynarodowa konferencja naukowa „Formy kultu maryjnego na Camino de Santiago” odbyła się 12 października 2024 r. w Warszawie. Miejscem obrad było Centrum Konferencyjne przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Plakat ostateczny.jpg

Organizatorzy:

  • Konfraternia Świętego Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie
  • Wydział Teologiczny UMK w Toruniu
  • Instytut Zarządzania i Spraw Społecznych Uniwersytetu Komisji Edukacji Naukowej w Krakowie

Patronat:

  • JE Ramiro Fernández Bachiller​, Ambasador Królestwa Hiszpanii ​w Polsce
  • JE bp dr Wiesław Lechowicz, Biskup Polowy Wojska Polskiego
  • Comite de Expertos del Camino de Santiago (Xunta de Galicia)

Komitet naukowy konferencji:

  • ks. prof. Piotr Roszak (przewodniczący)
  • dr Franciszek Mróz
  • ks. dr Dariusz Doburzyński (sekretarz)
  • ks. dr Zbigniew Kępa
  • dr Łukasz Stefaniak
  • dr Jerzy Grzegorz Kazimierczak.

Komitet organizacyjny:

  • Marek Sokołowski (przewodniczący)
  • ks. dr Sebastian Piekarski
  • dr Mariola Bahłaj

O godzinie 900 prelegenci, słuchacze i zaproszeni goście wzięli udział we Mszy Świętej celebrowanej pod przewodnictwem bp. dr. Wiesława Lechowicza, Biskupa Polowego WP w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Przed zakończeniem liturgii miało miejsce wręczenie dr Franciszkowi Mrozowi najwyższego odznaczenia warszawskiej Konfraterni - Orderu Rycerskiego św. Jakuba Equester - Ordo Sancti Iacobi. Po zakończeniu Mszy Świętej uroczyście przyjęto nowego członka Konfraterni.

Nieco po godzinie 1030 (po dopełnieniu niezbędnych formalności i uroczystym powitaniu uczestników przez seniora Konfraterni p. Marka Sokołowskiego) rozpoczęła się merytoryczna część konferencji. Tematem pierwszej części, której moderatorem był ks. prof. Piotr Roszak były Elementy mariologii w refleksji teologicznej nad pielgrzymowaniem. W jej trakcie swoje wystąpienia zaprezentowali:

  • Marcelino Agis: Homo peregrinus: fenomenologiczna i antropologiczna perspektywa fenomenu pielgrzymowania
  • Bogdan Ferdek: Apostoł Jakub świadkiem nadziei wypełnionej w Matce Pana
  • Elisardo Temperan: Maryjne tradycje na Camino de Santiago
  • Philippe Picone: Pobożność maryjna na Camino de Santiago: muzyka i liturgia

Po tych wystąpieniach nastąpiła merytoryczna dyskusja.

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga sesja, której tematyka brzmiała: Pobożność maryjna w realiach Camino de Santiago. Prowadzącym był ks. dr Zbigniew Kępa, a w części tej wystąpili:

  • Paweł Plichta: Kult maryjny w opiniach pielgrzymów Roku Compostelańskiego 2021–22
  • Franciszek Mróz: Sanktuaria maryjne w przestrzeni pielgrzymowania polskich odcinków Drogi św. Jakuba
  • Waldemar Hass: Jakubowe pielgrzymowanie a kult maryjny na ziemi głogowskiej (praktyki i materialne dziedzictwo)
  • Łukasz Stefaniak: Kult maryjny w stylu Camino de Santiago na przykładzie Caminho da Fé
  • Jerzy Kazimierczak: Thronus Dei czy Sedes Sapientiae – romańskie Madonny na drogach Camino

Po przerwie obiadowej nastąpiła trzecia sesja, moderowana przez dr Łukasza Stefaniaka. Tematyką jej były Praktyczne aspekty tworzenia maryjnych wymiarów Camino de Santiago, a efekty swoich badań przedstawili:

  • Roman Bielecki OP: Nic dwa razy się nie zdarza. Refleksja o braku uniwersalnej recepty na przejście Camino
  • Berenika Seryczyńska: Tajemnice Drogi jako propozycja nowoczesnej formy kultu Maryjnego na Camino de Santiago
  • Dariusz Doburzyński: Ku budowaniu systemu. O potrzebie koordynacji działań organizatorów różnych form pielgrzymowania w Polsce
  • Dariusz Lipiński: Czy motywacja do wędrowania po Camino zależy od wieku pielgrzymów i kilka innych ciekawostek statystycznych

Całe wydarzenie zwieńczyła dyskusja podsumowująca. Wybrane teksty konferencyjne ukażą się w kolejnym, siódmym już tomie serii Camino Polaco wydawanej przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

Obszerna relacja z konferencji ukazała się na stronie internetowej Ordynariatu Polowego.


Konferencja2024zbiorowe.jpg

POWRÓT do głównej strony zbierającej badania naukowe nad fenomenem camino.