Towarzystwo Miłośników Ziemi Wroneckiej

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej jest jedną z organizacji zaangażowanych w promowanie Dróg Jakubowych.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej
forma prawna stowarzyszenie
rok założenia 1974
KRS 0000078876
członków
prezes Jan Kwaśny
siedziba ul. Polna 3a, 64-510 Wronki
kontakt jan.kwasny@vp.pl
w sieci patrz tu


Stowarzyszenie istnieje od 1974 roku i jest znaczącą organizacją pozarządową w życiu społeczności gminy Wronki. W roku 2014 obchodziliśmy jubileusz 40-lecia działalności Towarzystwa. To spory czas gdy patrzymy przez pryzmat pracy społecznej, ale niewiele, gdy za punkt odniesienia przyjmiemy jubileusz 735-lecia naszego miasta. Towarzystwo zaczynało swoją działalność od zera, ale z ludźmi obdarzonymi dużym zapałem i prawdziwą miłością do swojej małej Ojczyzny.
Każdy z nas pochodzi z różnych środowisk, ma inną osobowość, inne doświadczenia życiowe i dorobek zawodowy. Różne mamy poglądy, umiejętności, zalety i wady... Ale nie ważne jest to co nas dzieli, znacznie ważniejsze jest to co nas łączy. Kroczyliśmy po ciernistej drodze aby zgromadzić setki eksponatów i powołać do życia muzeum, aby wydać pierwszą monografię Wronek autorstwa Czesława Grota i przez blisko 15 lat informować na szpaltach „Wronieckich Spraw" o wydarzeniach i społecznych problemach w gminie, zapisywać historię ziemi wronieckiej i jej mieszkańców.
Członkowie TMZW licznie uczestniczą w obchodach świąt państwowych i w imprezach kulturalnych a ich obecność podkreśla poczet sztandarowy z charakterystycznym vexillum. Jesteśmy inicjatorami i organizatorami imprez otwartych: biegi uliczne, wyścigi rowerowe, festyny - "Powitanie Wiosny", "Z moim zwierzakiem", tematyczne gry miejskie; współorganizujemy zjazdy więźniów poliycznych reżimu komunistycznego, obchody znacznych rocznic, jak: 90-lecia Powstania Wielkopolskiego, 90/100-lecie wronieckiego harcerstwa. TMZW buduje ścieżki edukacyjne i szlaki, m.in.: "Śladami Powstania Wielkopolskiego po Ziemi Wronieckiej", "Droga św. Jakuba w powiecie szamotulskim". Towarzystwo upamiętnia wydarzenia i zasłużone postaci w formie tablic a także pomników - ku chwale Powstańcom Wielkopolskim i Kompanii Obrony Narodowej Wronki, św. J.P.II - Pielgrzym Świata. Ciągle zapisuje białe plamy historii Wronek, wydając kolejne publikacje: Zeszyty Historyczne TMZW", foldery i książki - "Wronki. Z dziejów miasta","Powrót do Wronek", "Czas pamięci"i inne. Miłośnicy ratują stare cmentarze ewangelickie (Popowo, Wartoslaw), groby więźniów politycznych na wronieckim cmentarzu.
TMZW dało wielokrotnie przykład jak przezwyciężać marazm i wyzwalać inicjatywy. Towarzystwo, to organizacja skupiająca ludzi, którzy pokochali to miasto, którzy potrafią je zmieniać i chcą mu służyć z myślą o następnych pokoleniach. I choć nie zawsze przychodzi im to łatwo, to zdeterminowani na ogół osiągają wyznaczone cele.