Odpowiedzi do ankiety p. Laddach
Pytanie 8: Zgodnie z legendą św. Jakub Większy ukazał się podczas walki chrześcijan z Maurami.
Pytanie 9: wszystkie odpowiedzi są prawidłowe; św. Jakub Większy jest patronem Hiszpanii, Portugalii, pielgrzymów, aptekarzy, rybaków, robotników i żebraków.
Pytanie 10: wszystkie odpowiedzi są prawidłowe; w sztuce św. Jakub Większy ukazany jest w scenie pielgrzymowania, w walce z Maurami, z laską pasterską, z muszlą, z sakwą, z księgą (atrybutem apostołów), w kapeluszu i płaszczu pielgrzymim.
Komentarz do odpowiedzi: w danym dziele sztuki św. Jakub może zawierać jeden lub kilka atrybutów, np. mieć tylko muszlę, albo posiadać także pielgrzymi kapelusz i płaszcz.
Pytanie 11: Camino de Santiago to droga/szlak pielgrzymi św. Jakuba.
Pytanie 12: Santiago de Compostela to miejscowość z sanktuarium św. Jakuba w Hiszpanii.
Pytanie 13: Nazwa Santiago de Compostela pochodzi od łacińskiego określenia campus stellae, oznaczającego pole gwiazd
oraz: od nocy z deszczem gwiazd spadających na wzgórze, które okazało się grobowcem zawierającym przeniesione z Jerozolimy szczątki św. Jakuba Większego.
Komentarz do odpowiedzi: zgodnie z legendą św. Jakub zginął męczeńską śmiercią w Jerozolimie. Jego ciało zostało przewiezione do Hiszpanii. W XI w. pewien pustelnik zobaczył nocą deszcz spadających gwiazd nad polem w pobliżu swojej pustelni. Okazało się, że w położonym w okolicy wzgórzu znajdował się grobowiec zawierający szczątki św. Jakuba Większego. W tym miejscu założono miasto, które nazwano Santiago de Compostella (łac. campus stellae oznacza pole gwiazd).
Pytanie 16: wszystkie odpowiedzi są prawidłowe; ludzie pielgrzymują szlakami św. Jakuba, żeby pogłębić swoją wiedzę o św. Jakubie, pogłębić swoją relację z Panem Bogiem, zobaczyć sanktuarium św. Jakuba w Hiszpanii, zwiedzić nowe miejsca, schudnąć, zdystansować się do swoich codziennych problemów.
Komentarz do odpowiedzi: ludzie pielgrzymują do grobu św. Jakuba z różnych względów: religijnych, ale i poza religijnych (np. chcą ciekawie spędzić urlop lub zwyczajnie schudnąć podczas marszu). Zdarza się jednak, że przeżywają duchową podróż, w wyniku której doświadczają pogłębienia swojej wiary.
Pytanie 17: wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. Ludzie pielgrzymują szlakami św. Jakuba rowerami, konno, samochodami, busami, autobusami oraz pieszo.
Pytanie 19: Prawidłowa odpowiedź na pytanie "Czy w Twoim województwie znajduje się minimum 1 kościół pod wezwaniem św. Jakuba Większego?" brzmi "tak", ponieważ w każdym województwie w Polsce znajduje się minimum jeden kościół o wymienionym patrocinium.