Lęborskie Dni Jakubowe 2016
POWRÓT do strony głównej opisującej Życie caminowe w Polsce
POWRÓT do strony głównej dotyczącej Lęborskich Dni Jakubowych
Lęborskie Dni Jakubowe 2016 upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów: Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Polski oraz koncertów Sylwii Grzeszczak i zespołu ENEJ. Wśród atrakcji Święta Miasta był Jarmark św. Jakuba z rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, serem, wędliną i napitkiem oraz wiele atrakcji dla dzieci. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski czy wiele towarzyszących imprez sportowych z rekordowym pod względem ilości uczestników Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.
Środa, 20 lipca 2016
Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od spotkania Parafii św. Jakuba z Diecezji Pelplińskiej. Po Mszy św. w ogrodach franciszkańskich przy Sanktuarium odbył się integracyjny piknik.
Czwartek, 21 lipca 2016
O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, Modlitwy Śpiewami z Taizé oraz koncert zespołu „Majowy Kwiat” z Mińska.
Piątek, 22 lipca 2016
Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej Lęborka w Stacji Kultura im. Stefana Fikusa z udziałem miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu zaproszonych gości, w tym delegacji zagranicznych z miasta Doboj (Bośnia i Hercegowina) oraz białoruskiego Wołkowyska.
Podczas sesji wręczono pamiątkowe grawertony nominowanym do Honorowego Wyróżnienia Miasta Lęborka „Lęborski Lew”, tj. ks. dziekanowi Henrykowi Krenczkowskiemu, Annie Sobolewskiej i Waldemarowi Walkuszowi. Jarmarkowa uroczystość była okazją do uhonorowania lęborskiego artysty Krzysztofa Grzesiaka z okazji 40-lecia pracy twórczej. Uroczystość uświetnił występ zespołu pod kierunkiem Andrzeja Formeli.
Tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona X Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz naszych zespołów: „Levino”, „Frantówka” i „Ziemia Lęborska”, wystąpił polsko-ukraiński „Świtanok”, a także goście z zagranicy: ČEČINKA z Bratysławy (Słowacja), CZEPURUSZKI z Orzhiv (Ukraina), Zespół „Majowy Kwiat” z Mińska (Białoruś) oraz prezent od organizatorów na jubileuszowy festiwal zespół „Słowiańska Dusza” z Gdańska. Zespoły w Lęborku spędziły prawie tydzień, a oprócz występów w naszym mieście koncertowały w Sopocie i Łebie oraz zwiedzały Pomorze.
W wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. otwarto wystawę „Stop – klatka. Stop – Lębork… Miasto okiem lęborczan”, efekt konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Muzeum oraz Urząd Miejski w Lęborku. Zwiedziło ją przez jarmarkowe dni ponad 600 osób. Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia znalazły się też w Kalendarzu Lęborka na rok 2017.
„Pomorze na weekend” to nazwa programu na żywo w TVP3 Gdańsk nadawanego w piątek z Lęborka. W 75 minutowym programie zaprezentowane zostały atrakcje turystyczne i kulturalne miasta, nowe inwestycje i wiele ciekawostek o Lęborku. Gośćmi programu byli ludzie kultury, turystyki, sportu oraz samorządowcy.
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół „CUBA de Zoo”. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań.
Sobota 23 lipca 2016
W tym roku na rowerową pielgrzymkę do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło 40 rowerzystów.
Plac Pokoju i ulicę Staromiejską na całej długości wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, wytworami sztuki ludowej, starociami, zabawkami i dymiącą wieloma zapachami gastronomią.
Jubileuszowy, X Zlot mieli Jakubowie. Od rana w Kwaterze Zlotu trwała rejestracja chłopców i mężczyzn o imieniu Jakub.
Przez trzy dni w centrum miasta Jarmark żył „Ożywioną Staromiejską” organizowaną przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. Przechodniów zabawiały zespoły ludowe, a deptakiem co rusz maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO. Na Staromiejskiej rozstawiły się stoiska z malowaniem twarzy czy kącik fryzjerski dla najmłodszych. Można było pograć w gry planszowe, puszczać ogromne bańki mydlane, dostać fikuśnego balona czy zrobić sobie zdjęcie z bajkowymi maskotkami Tom i Jerry. Miejska Biblioteka Publiczna wystawiła kiermasz książek i miejsce zabaw dla najmłodszych. Hitem okazał się plenerowy spektakl teatralny „Nadchodzi PIPI” w wykonaniu teatru TAK z Warszawy.
Równolegle na scenie głównej trwały występy i koncerty. Była więc Monika Kitel z zespołem, duet gitarowy M&M czy największe polskie przeboje lat 80-tych i 90-tych. Wieczór to występ muzyki rap – MAYOR, oraz lżejsza muzyka w wykonaniu duetu Krzysztof Wałecki & Darek Pietrzak. Gwiazdą sobotniego wieczoru była Sylwia Grzeszczak. Jej występ przyciągnął do centrum miasta tysiące widzów, w tym wielu nadmorskich turystów.
Lęborskie Dni Jakubowe to także rywalizacja sportowa. W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”.
Po raz 9. odbył się Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej. Do zawodów na piaszczystych boiskach zgłosiło się 15 dwuosobowych zespołów. Na boisku nie brakowało walki, zaangażowania i bardzo ładnych zagrań. W całym turnieju, tylko jedna para nie doznała porażki, Sebastian Bolda i Adam Miotk. Ta para pokonała w finale parę Marek Stoltman i Krzysztof Leper. Na 3. miejscu uplasowała się para Sebastian Kudźba i Jordan Wiktorowicz.
Najwięcej emocji sportowych przyniósł XVI Uliczny Bieg św. Jakuba. Stawiła się na niego rekordowa liczba 476 zawodników. Bieg ukończyło 462 biegaczy (rok temu 446). Wśród mężczyzn tryumfowali zawodnicy z Ukrainy: Aleksandr Matwijchtuk z MK Luchesk – LKB Rudnik (30:02), a drugi był jego klubowy kolega Sergii Okseniuk (30:17). Jako trzeci na metę wbiegł Polak Łukasz Kujawski z Żukowa (30:25). Wśród kobiet najszybsza była Marta Krawczyńska z Pomeranii Szczecin (35:26), drugie miejsce zajęła Dominika Nowakowska reprezentująca lęborski klub LKB im. Braci Petk (35:30), trzecie miejsce przypadło Natalii Batrak z Pref Bet Śniadowo Łomża (35:40). Warto zaznaczyć, że bieg ukończyło aż 148 biegaczy z Lęborka.
Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa z udziałem pocztów sztandarowych, która została odprawiona w Sanktuarium Św. Jakuba Ap.
Ważnym wieczornym wydarzeniem był finał 10. Jubileuszowego Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W tym roku na Zlocie zameldowało się 229 Jakubów. Jedną z atrakcji Zlotu była Jakubowa Gra Miejska przygotowana przez Młodzieżową Radę Miasta. Polegała ona na udzieleniu odpowiedzi na dziesięć pytań dotyczących Lęborka. Odpowiedzi należało szukać wędrując po centrum miasta. Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali rowery, tablety i wiele innych cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Najmłodszy uczestnik Zlotu, kilkumiesięczny Jakub, otrzymał bon o wartości 500 zł.
Niedziela 24 lipca 2016
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej Wiesław Śmigiel.
Po Mszy na Placu św. Jakuba odbył się Festyn „Franciszkanie Dzieciom” prowadzony przez Mirosława Pawlaka. Główną atrakcją oprócz animacji dla dzieci był występ zespołu Trishagion z Kwidzyna. Nie zabrakło wojskowej grochówki, chleba za smalcem i ogórkiem czy ciast przygotowanych przez wspólnoty działające przy Parafii św. Jakuba Ap.
„Wybierz Lębork” to nazwa pleneru malarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. To już 16. edycja. Efektem trzydniowej artystycznej ekspresji 30 artystów nieprofesjonalnych z całego kraju było 36 prac. Poplenerowa wystawa w kolejnych miesiącach będzie prezentowana m.in. w Stacji Kultura, Młodzieżowym Domu Kultury, Klubie Garnizonowym w Siemirowicach czy Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej. Tradycją pleneru jest wręczenie zasłużonym członkom Stowarzyszenia „TAK” medali za artystyczną działalność. W tym roku medale takie otrzymały panie Hanna Chmielińska i Maria Laskowska.
Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest promocja miejskiego kalendarza na rok 2017. Tym razem zdjęcia do kalendarza wybrano na podstawie konkursu. Znalazły się w nich zdjęcia 12 fotografów, uczestników konkursu na zdjęcia zabytkowych obiektów i wnętrz Lęborka sprzed roku 1945. Kalendarze trafiły do stu mieszkańców i turystów, którzy osobiście stawili się w Centrum Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia”.
Po południu sceną zawładnęły ponownie zespoły ludowe w ramach Festiwalu Muzyka Regionów. Oprócz zespołów wymienionych wcześniej wystąpił także Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca SIERAKOWICE. Spotkania z Folklorem prowadziła Katarzyna Frankowska-Kręcisz oraz reżyser efektownego finału Marek Czarnowski.
Gwiazdą muzycznej niedzieli był wieczorny koncert zespołu ENEJ znanego m.in. z przeboju „Tak smakuje życie”.