Kościół i parafia św. Jakuba w Tłokini Kościelnej

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rzymskokatolicki kościół i parafia św. Jakuba Apostoła w Tłokini Kościelnej.

Tłokinia Kościelna
SM Tłokinia Kościelna Kościół św Jakuba 2018 (1).jpg
diecezja kaliska
dekanat opatówecki
województwo wielkopolskie
gmina Opatówek
adres ul. Kościelna 7, 62-860 Tłokinia Kościelna
Camino ?
w sieci www
kontakt tel: 62 761 43 69, email: parafia@parafiatlokinia.com.pl
Wikidata Q32282548
TłokiniaKościelna na mapie Polski.png
współrzędne 51.75433, 18.16604
na mapie OSM kliknij tu
Commons-logo-31px.png zdjęcia w WikimediaCommons

Dzieje

Kościół w Tłokini istniał, już prawdopodobnie w XIII w., gdy w 1284 r. książę wielkopolski Przemysław II wydał w tej miejscowości przywilej potwierdzający prawa i nadania dla biskupów gnieźnieńskich. Można przypuszczać, że zbudowano go na jednym z najwyższych wzgórz Tłokini, w miejscu dzisiejszej świątyni. W XVI w. w Tłokini, jako wsi królewskiej, istniał kościół p.w. św. Jakuba, który sto lat później wymagał częściowej odbudowy. Przeprowadził ją na przełomie XVII i XVIII wieków właściciel Mniszech. W połowie XIX w. do kościoła dobudowano kaplicę św. Zofii. Drewniany kościół na podmurówce z końca XVII w. zachował się do dnia dzisiejszego.

Architektura i wyposażenie

Kościół na podmurówce z końca XVII w. zachował się do dnia dzisiejszego. Nad nawą wznosi się dwuspadowy dach pokryty blachą, na którym wznosi się blaszana sygnaturka z hełmem, zwieńczona krzyżem. Od strony wschodniej przylega do nawy trójbocznie zamknięte prezbiterium, od strony południowej kaplica św. Zofii, a od strony zachodniej kruchta prowadząca do nawy.

W osiemnastowiecznym ołtarzu głównym umieszczono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, tzw. Matki Boskiej Tłokińskiej. Jej zasłonę stanowi obraz Świętej Rodziny. Obrazy świętych znajdują się także w osiemnastowiecznych ołtarzach bocznych. Prezbiterium oddziela od nawy belka tęczowa z barokowym krzyżem i rzeźbami M.B. Bolesnej i św. Jana Apostoła. Kościół posiada także barokową ambonę kształcie kielicha i chrzcielnicę. W zachodniej części nawy znajduje się empora muzyczna z organami oparta na dwóch słupach.

Kult jakubowy

  • Obrazy, rzeżby, ołtarze
  • odpust?
  • lokalne nabożeństwa, pieśni?

Nabożeństwa

?


Źródła

Galeria