Dariusz Doburzyński

Z WikiCamino
Wersja z dnia 15:54, 23 paź 2023 autorstwa PielgrzymDD (dyskusja | edycje) (+foto)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ks. Dariusz Doburzyński, kapłan archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, doktor teologii, od młodości związany z pieszym pielgrzymowaniem.
Pochodzi z Węgorzyna, ukończył Technikum Łączności w Szczecinie a następnie Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne. Wyświęcony 18 czerwca 1989 roku w Szczecinie. Jako wikariusz pracował w Gryficach (parafia Wniebowzięcia NMP) i Szczecinie (parafia św. Stanisława Kostki), jako proboszcz posługiwał w Kołbaczu i Ściechowie. Od 2021 roku proboszcz parafii MB Nieustającej Pomocy w Drawnie.
Od czasów szkoły średniej zaangażowany w pielgrzymki. Czterokrotnie (od 1981 roku) uczestniczył w Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce, następnie co roku brał udział w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce, wyruszając na jej trasę m. in. ze Świnoujścia, z Gryfic, Łobza i Myśliborza. Przeszedł wszystkie etapy pielgrzymiego wtajemniczenia: od bycia szeregowym pielgrzymem przez animowanie śpiewu w czasie drogi a następnie posługę pielgrzymiego duszpasterza i przewodnika grupy aż po kierowanie całą diecezjalną pielgrzymką.

Doburzynski potrecik.jpg

Od 2005 roku pielgrzym jakubowy. Pierwsze Camino przemierzył z Le Puy - najpierw sam, a od Pirenejów wraz z trójką współtowarzyszy. W 2007 i 2009 przeszedł szlak Camino del Norte. W 2010 roku przemierzył Camino wyruszając ze szczecińskiej katedry pw. św. Jakuba (przez Zgorzelec, Vacha, Fuldę, Vezelay, SJPdP, Burgos, Leon). Później jeszcze kilka razy stawał na Camino Frances, a w 2023 roku przeszedł Camino Portugues szlakiem z Fatimy. Pomagał także organizacyjnie w przemierzaniu Drogi przez grupy: rowerową (ze Szczecina0 oraz parafialną (od Leon). Kilka razy w czasie wakacji posługiwał jako spowiednik pielgrzymów w Santiago de Compostela.
Autor książki Znak drogi, będącej wydaną przez WN UMK dopracowaną wersją jego dysertacji doktorskiej, obronionej w 2020 roku na Wydziale Teologicznym UMK (promotor ks. prof. Piotr Roszak). Wielokrotny uczestnik jakubowych konferencji naukowych. W 2023 roku wydał książkę Piechotą ku zbawieniu przedstawiającą w przystępnej formie zasadnicze treści akademickiej dysertacji, poszerzone o wiele ciekawych informacji na temat fenomenu chrześcijańskiego pielgrzymowania.

W grudniu 2020 wziął udział jako jeden z konferencjonistów w przeprowadzonych wirtualnie Adwentowych Rekolekcjach Jakubowych.