Bractwo św. Jakuba Apostoła w Toruniu

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bractwo Świętego Jakuba Apostoła funkcjonuje w Toruniu, od strony formalnej zarejestrowane jest jako stowarzyszenie.

Bractwo św. Jakuba Apostoła Toruń
forma prawna stowarzyszenie
rok założenia 2015
KRS 0000604925
członków 46 (2020)
prezes Jerzy Kalinowski
siedziba 87-100 Toruń, Rynek Nowomiejski 6
kontakt bractwo.torun@caminopolaco.pl
w sieci patrz tu


Stowarzyszenie zostało powołane na zebraniu założycielskim w dniu 18 listopada 2015 r. przez 17 członków założycieli. Do KRS zostało wpisane dnia 26 lutego 2016 r.
Celem Bractwa jest podejmowanie działań wspomagających Parafię św. Jakuba Apostoła w Toruniu, Pracownię Szlaku św. Jakuba na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz inne instytucje, jednostki samorządu terytorialnego a szczególnie Radę Programową ds. Szlaku św. Jakuba przy Marszałku Województwa Kujawsko – Pomorskiego przy realizacji przedsięwzięć zmierzających do:

  • powstania, odtworzenia oraz czuwania nad drogami pielgrzymkowymi do św. Jakuba z Composteli położonymi na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, a szczególnie na terenie województwa kujawsko – pomorskiego;
  • opieki nad pielgrzymami, którzy wędrują Camino de Santiago na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, a szczególnie na terenie województwa kujawsko – pomorskiego;
  • wspierania dzieł związanych z realizacją chrześcijańskiego ducha Camino de Santiago, uczestnictwa w uroczystościach liturgicznych związanych z kultem św. Jakuba Apostoła w Parafii św. Jakuba Apostoła w Toruniu zwłaszcza w dni związane z odpustem Jakubowym; jak również, w parafiach św. Jakuba w województwie kujawsko – pomorskim jak i na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej a także innych miejscach.


Bractwo realizuje swoje cele poprzez organizację działań promujących Camino de Santiago na terenie Europy, w szczególności takich jak: spotkania, odczyty, konferencje naukowe, koncerty, kampanie promocyjne i edukacyjne, wspólne przejścia Szlakiem św. Jakuba, święta Camino Polaco.
W ramach współpracy z innymi podmiotami zajmującymi się Droga św. Jakuba w Polsce i za granicą członkowie Bractwa aktywnie uczestniczą w kolejnych spotkaniach Parlamentu Jakubowego, czyli przestrzeni współpracy organizacji, instytucji i grup nieformalnych zajmujących się Drogą św. Jakuba w Polsce. W latach 2017 i 2018 spotkania IV i V sesji odbyły w Toruniu, a Bractwo było ich organizatorem.