Liturgiczne Camino 2023

Z WikiCamino
Wersja z dnia 18:08, 17 lut 2024 autorstwa PielgrzymDD (dyskusja | edycje) (nowa strona)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

POWRÓT do strony głównej opisującej Życie caminowe w Polsce
POWRÓT do strony zbiorczej dotyczącej Liturgicznego Camino

Pierwsza edycja Liturgicznego Camino odbyła się od 12 do 23 lipca 2023 roku.

Uczestnicy projektu pochodzili z różnych zakątków Polski, a łączyło ich zaangażowanie w różne formy posługi muzycznej w parafiach i wspólnotach, do których należą. Jedynymi warunkami postawionymi przed kandydatami były doświadczenie śpiewu wielogłosowego oraz zdolność do przejścia 20-30 km dziennie. Tuż przed spotkaniem z grupą 20 nieznanych mi osób, z którą miałam spędzić całe kolejne 10 dni w drodze, śpiewając, śpiąc w jednej sali na podłodze i będąc z nimi 24h/dobę, czułam delikatnie mówiąc lekki stres – wspomina jedna z uczestniczek. Do czasu, gdy tylko zaśpiewaliśmy pierwszy raz razem jakbyśmy śpiewali już ze sobą od dawna: wtedy poczułam, że to będzie piękny czas, trudny, ale piękny. Każda z tych osób była dla mnie drogą. Gdyby nie one, to nie byłoby to camino.

Trasa, którą obrała grupa, to odcinek Camino Polaco – szlaku wiodącego od granicy polsko-litewskiej (Ogrodniki) aż do Trzemeszna na granicy Kujaw i Wielkopolski, nawiązującego do dawnej tradycji pielgrzymowania do grobu św. Jakuba Apostoła w hiszpańskim Santiago de Compostela. Dzięki działalności lokalnych miłośników Drogi Jakubowej, a zwłaszcza Bractwa św. Jakuba z Torunia oraz Pracowni Szlaku św. Jakuba na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, Camino Polaco jest bardzo dobrze oznakowane i opisane, żyje też coraz bardziej w świadomości mieszkańców miejscowości, przez które przebiega.

Trasa i harmonogram:

12.07 - dzień przyjazdowy do Olsztyna
Olsztyn – Gietrzwałd (21 km) (13 lipca)
Gietrzwałd – Ostróda (31 km) (14 lipca)
Ostróda – Frednowy (30 km) (15 lipca)
Frednowy – Iława (21 km) (16 lipca)
Iława – Nowe Miasto Lubawskie (25 km) (17 lipca)
Nowe Miasto Lubawskie – Bachotek (22 km) (18 lipca)
Bachotek – Mszano (22 km) (19 lipca)
Mszano – Szafarnia (27 km) (20 lipca)
Szafarnia – Ciechocin (21 km) (21 lipca)
Ciechocin – Toruń (33 km) (22 lipca)\
23.07 - świętowanie w Toruniu

Główną ideą naszej pielgrzymki było zaniesienie wielogłosowej muzyki liturgicznej, którą na co dzień modlimy się w dominikańskich kościołach czy na warsztatach muzycznych przez nas organizowanych, do zabytkowych wnętrz sakralnych Warmii, Mazur i Kujaw, oraz podzielenie się naszą radością muzykowania z lokalnymi wspólnotami tego pięknego zakątka Polski – opowiada pomysłodawca projektu, o. Łukasz Miśko, prezes organizującej wydarzenie fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Jednocześnie w moim doświadczeniu pielgrzymka w „stylu” Camino de Santiago, łącząca w sobie elementy wspólnoty i drogi w samotności, bez ułatwień właściwych dużym, zorganizowanym pielgrzymkom, jest świetnym formatem rekolekcji zwłaszcza dla zabieganego mieszkańca dużego miasta. Czymś nowym była cisza i czas na pobycie z innymi i z samym sobą, co bardzo doceniłam – opowiada Kasia, która dotychczas brała udział w diecezjalnych pielgrzymkach na Jasną Górę. Odkryłam, że bez typowego dla pielgrzymek zajmowania czasu śpiewem, konferencjami, czy paradoksalnie kolejnymi modlitwami, powstaje przestrzeń, w której lepiej słychać drugiego człowieka i Boga.

Pierwsze Liturgiczne Camino zakończyło się uroczystą Eucharystią sprawowaną w sanktuarium św. Jakuba w Toruniu w niedzielę, 23 lipca – w uroczystość tytularną tego kościoła. Dwudziestu muzycznie uzdolnionych pielgrzymów przewędrowało odcinek 230 km z Olsztyna do Torunia w 10 dni, po drodze modląc się śpiewaną liturgią godzin i dzieląc się poznawanym repertuarem muzyki liturgicznej podczas codziennych Eucharystii.

na podstawie informacji z serwisu liturgia.dominikanie.pl