Literatura popularna: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
akt |
|||
| (Nie pokazano 16 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika) | |||
| Linia 23: | Linia 23: | ||
|''Camino. Najważniejszy jest człowiek'' | |''Camino. Najważniejszy jest człowiek'' | ||
|nakład autora, Kolonowskie 2021 | |nakład autora, Kolonowskie 2021 | ||
| | |||
|- | |||
|[[Roman Bielecki|Bielecki R.]], Rajfur M. | |||
|''[[Rusz duszę]]. Każdy ma swoje camino'' | |||
|eSPe, 2025 | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Linia 28: | Linia 33: | ||
|''Do Jej stóp : 25 lat Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej'' | |''Do Jej stóp : 25 lat Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej'' | ||
|Biblos Tarnów | |Biblos Tarnów | ||
| | |||
|- | |||
|[[Dariusz Doburzyński|Doburzyński D. ks.]] | |||
|[[Piechotą ku zbawieniu czyli dlaczego chrześcijanie powinni pielgrzymować]] | |||
|Fundacja Szczecińska | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Linia 183: | Linia 193: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Seryczyńska B. | |[[Berenika Seryczyńska|Seryczyńska B.]] | ||
|''Camiño'' | |''Camiño'' | ||
|Warszawa 2012 | |Warszawa 2012 | ||
| Linia 396: | Linia 406: | ||
|"Misericordia” | |"Misericordia” | ||
|9 (110), wrzesień 2012, s. 24-27 | |9 (110), wrzesień 2012, s. 24-27 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Linia 952: | Linia 956: | ||
|wyd. internetowe 25.07.2018 | |wyd. internetowe 25.07.2018 | ||
|[https://www.gosc.pl/doc/4891040.W-drodze-do-Santiago-zdarzaja-sie-cuda zob. tu] | |[https://www.gosc.pl/doc/4891040.W-drodze-do-Santiago-zdarzaja-sie-cuda zob. tu] | ||
|- | |||
|Sobolska T. | |||
|''Camino de Santiago'' | |||
|"Idziemy" | |||
|30/2015 | |||
|[http://www.idziemy.pl/kosciol/camino-de-santiago/ zob. tu] | |||
|- | |||
|Odrobińska M. | |||
|''Wszystko mogę'' | |||
|"Idziemy" | |||
|10/2019 | |||
|[http://idziemy.pl/wiara/wszystko-moge/58406 zob. tu] | |||
|- | |||
|Polechoński P. | |||
|''Poszli odpokutować grzechy : Koszalina do dalekiej Hiszpanii'' | |||
|"Głos Szczeciński" | |||
|2018, nr 73, dod. Głos ma Historia, s. 13 | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
| Linia 1053: | Linia 1075: | ||
|- | |- | ||
|Tomasz Nadolny | |Tomasz Nadolny | ||
|Camino zaczyna się od progu twego domu | |''Camino zaczyna się od progu twego domu'' | ||
|stacjazmiana.pl | |stacjazmiana.pl | ||
|[https://stacjazmiana.pl/episodes/camino-zaczyna-sie-od-progu-twego-domu/ zob. tu] | |[https://stacjazmiana.pl/episodes/camino-zaczyna-sie-od-progu-twego-domu/ zob. tu] | ||
|- | |||
|Klimowicz J. | |||
|''Santiago de Compostela. Camino ‒ droga, która uczy życia'' | |||
|wp.pl | |||
|[https://turystyka.wp.pl/santiago-de-compostela-camino-droga-ktora-uczy-zycia-6374187248978049a zob. tu] | |||
|- | |||
|Karolina i Maciej Piechowie | |||
|''Zaczynają Camino jako wędrowcy, a kończą jako pielgrzymi, którzy spotkali Boga'' | |||
|pl.aleteia.org | |||
|[https://pl.aleteia.org/2018/03/20/zaczynaja-camino-jako-wedrowcy-a-koncza-jako-pielgrzymi-ktorzy-spotkali-boga/ zob. tu] | |||
|- | |||
|Cembrowska A. | |||
|''Camino de Santiago. Szlak, który co roku przemierza nawet ćwierć miliona pielgrzymów'' | |||
|natemat.pl | |||
|[https://natemat.pl/293095,na-szlaku-szczescia-to-ksiazka-o-drodze-do-camino-de-santiago zob. tu] | |||
|- | |||
|Agrafka Geografka | |||
|''Sudecka Droga św. Jakuba - wędrówka nie tylko dla pielgrzyma'' | |||
|agrafkageografka.pl | |||
|[https://agrafkageografka.pl/sudecka-droga-sw-jakuba-wedrowka-nie-tylko-dla-pielgrzyma/ zob. tu] | |||
|- | |||
|Sokołowska-Gwizdka J. | |||
|''Moje Camino, czyli jak przezwyciężyć siebie'' | |||
|Culture Avenue | |||
|[https://www.cultureave.com/moje-camino-czyli-jak-przezwyciezyc-siebie/ zob. tu] | |||
|- | |||
|Michalak P. | |||
|''Nie liczy się cel, tylko droga'' | |||
|weszlo.pl | |||
|[https://weszlo.com/2022/06/17/mariusz-musialski-maniek-camino zob. tu] | |||
|- | |||
|Karolina | |||
|''Napisałam maturę i wyjechałam, czyli Camino de Santiago'' | |||
|naszlakukpolakow.pl | |||
|[https://naszlakupolakow.pl/camino-del-norte/ zob. tu] | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|zob. tu | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|zob. tu | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|zob. tu | |||
|} | |} | ||
<br> | <br> | ||
[[CaminoMedia|POWRÓT do strony CaminoMedia]] | [[CaminoMedia|POWRÓT do strony CaminoMedia]] | ||
Aktualna wersja na dzień 14:06, 27 paź 2025
Kolekcja tekstów pisanych na temat camino i inspirowanych pielgrzymowaniem kierowanych do szerokiego grona potencjalnych odbiorców.
Książki popularyzatorskie
| autor | tytuł | wydanie | uwagi
|
|---|---|---|---|
| Bekierz P. | Camino. Różne drogi | nakład autora, Kolonowskie 2016 | |
| Bekierz P. | Camino. Nowe drogi | nakład autora, Kolonowskie 2016 | |
| Bekierz P. | Camino. Najważniejszy jest człowiek | nakład autora, Kolonowskie 2021 | |
| Bielecki R., Rajfur M. | Rusz duszę. Każdy ma swoje camino | eSPe, 2025 | |
| Brożek G. | Do Jej stóp : 25 lat Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej | Biblos Tarnów | |
| Doburzyński D. ks. | Piechotą ku zbawieniu czyli dlaczego chrześcijanie powinni pielgrzymować | Fundacja Szczecińska | |
| Dokurno M., Małkus M. (opr) | Wschowa na Drodze św. Jakuba : Wincentowo, Osowa Sień, Wschowa, Przyczyna Górna, Konradowo, Zamysłów : 25 km duchowej drogi zrozumienia : informator | Stowarzyszenie Czas A.R.T. | |
| Dziewit J., Pacukiewicz M., Pisarek A. (red.) | Kulturowe historie podróżowania | Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego | |
| Gondek F. | Wspomnienia z pielgrzymki do Ziemi Świętej w roku 1859 odbytej | ||
| Górny G., Rosikoń J. | 300 lat wytrwałości : Warszawska Pielgrzymka Piesza 1711-2011 | ||
| Gros F. | Filozofia chodzenia | Czarna Owca Warszawa 2015 | przekł. Ewa Kaniowska |
| Jelonek J. | Do Jerozolimy : dziennik z pieszej indywidualnej pielgrzymki z Otynia do Jerozolimy w intencji pokoju | all4peace Poznań 2017 | |
| Roszak P. | Compostela wzywa nas. O św. Jakubie Starszym i pielgrzymowaniu po Camino de Santiago | Pelplin 2022, Bernardinum | |
| Migut B. | Święty Jakub z Composteli. Na pielgrzymich szlakach Europy | Gaudium, Lublin 2010 | |
| Podolski A. | Europa zrodziła się w pielgrzymce | Bonus Liber, Rzeszów 2016: Bonus Liber | |
| Rędzioch W. | Santiago de Compostela : pielgrzymi szlak do grobu św. Jakuba | Narni-Terni : Plurigraf, Ząbki 1997 | |
| ? | Drogi Jakubowe na obszarze Europejskiego Parku Edukacji jako element europejskiego dziedzictwa historycznego : Bielany, Cegłów, Latowicz, Liw, Przesmyki, Wodynie : stan obecny i perspektywy rozwoju | "Czuwajmy" Kraków-Michałowice 2014 | |
| ? | Szlaki, z których zrodziła się Europa : pielgrzymowanie do Santiago de Compostela i jego obraz w sztuce | Państwowa Agencja Promocji Kultury Hiszpańskiej za Granicą SEACEX, Kraków 2004 | |
| Rędzioch W. | Santiago de Compostela : pielgrzymi szlak do grobu św. Jakuba | Narni-Terni Plurigraf Ząbki 1997 | |
| Majcherek W. | Templariusze z Camino de Santiago | Signo Kraków 2020 | |
| Sienkiewicz A. | Pieszo do Rzymu : zapis 33 dni samotnej, pieszej pielgrzymki | Edycja Świętego Pawła Częstochowa 2004 |
|
| Wodecka-Remiszewska B. | Camino de Santiago - niezwykła droga zwykłych ludzi : humanistyczne spojrzenie na ideę camino na podstawie własnych refleksji i doświadczeń camino oraz lektury tekstów poetyckich i Modlitewnika pielgrzyma | ||
| Stelingowska B. | Homo peregrinus czyli o radości z „bycia w drodze” | Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego | |
| Walewander E. | Pielgrzymka w życiu religijnym wierzących | Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz | |
| Tarallo P. | Od Jerozolimy do Santiago de Compostela : podróże do najsłynniejszych sanktuariów chrześcijaństwa | Arkady 2017 | tekst Pietro Tarallo ; oprac. Valeria Manferto de Fabianis ; red. Federica Romagnoli ; tł. Ewa Maciszewska |
| Szmigiero B. | Pielgrzymka inaczej | Novae Res - Wydawnictwo Innowacyjne, W. Gustowski, K. Szymoński, Gdynia 2018 | |
| Żak, Tomasz A. | Do Ciebie się uciekamy : o pielgrzymowaniu | Te Deum Warszawa 2014 |
Literatura piękna
| autor | tytuł | wydanie | uwagi |
|---|---|---|---|
| Lundgren Miriam | Camino. Droga powrotu w siebie | wyd. Viridis 2021 | link do e-booka - kliknij |
| Multhaupt Hermann | Camino. Opowieść z czasów gotyckich katedr | Poznań wyd. Św. Wojciech 2019 | ISBN 978-83-8065-153-1 |
| Ferreira Luis | Cisza kamieni | Kraków wyd. AA 2021 | ISBN 978-83-7864-243-5 |
Poezja inspirowana Camino
| autor | tytuł | wydanie | uwagi |
|---|---|---|---|
| Bryll E. | Tam bije serce Twoje : opowieść o pielgrzymowaniu | Częstochowa 2011, Edycja Świętego Pawła | |
| Seryczyńska B. | Camiño | Warszawa 2012 | |
| Wyrzykowski M. | Wspomnienie chwili obecnej | Waszawa 2015: Agencja ATM | |
| Zwoleńska J. | Zapomniane Camino | Warszawa 2016, Kined | |
| Zwoleńska J. | Idę - moje Camino | Warszawa 2009, Kined | |
| Grabowska-Markowska J. | Buen Camino! | Mysłowice 2009, Decorum3 | |
Dla dzieci
| autor | tytuł | wydanie | uwagi |
|---|---|---|---|
| Bałuszyńska-Srebro D. | Mikołaj i droga św. Jakuba | Ambaje, Tarnów 2015 | |
| s. Leszczyńska K. | Dzieci na szlaku : Olsztyński Szlak Świętego Jakuba dla dzieci : paszport małego pielgrzyma | WWD Olsztyn 2019 | |
| Karpała B. | Kuba na drodze cudów : opowieści ze szlaku Świętego Jakuba | Gaudium Lublin 2022 | |
| Wyrzykowski M. | Camino de Santiago: o chłopcu, który przeszedł 365 dni | ||
| s. Leszczyńska K. | Pod znakiem muszelki. Opowieść o świętym Jakubie, Patronie Olsztyna | Olsztyn 2012, Parafia Katedralna | il. Karolina Gawryś |
| Villanueva O, | Jakub. Syn Gromu. Biografia Apostoła Jakuba | Bernardinum Pelplin 2023 | red. ks. P. Roszak, ISBN 978-83-8127-975-8 |
Albumy
| autor | tytuł | wydanie | uwagi |
|---|---|---|---|
| Madejczyk&Gramacki | W drodze do Composteli sanktuarium Europy | Poznań 2004, Św. Wojciech | |
| Bujak, A., Rędzioch W. | Łaska pielgrzymowania : Santiago de Compostela | Kraków 2000, Biały Kruk | |
Teksty publikowane w prasie i czasopismach
Zawartość kolumn poniższej tabeli można sortować alfabetycznie.
Za pomoc w zebraniu materiału wielkie podziękowanie dla państwa Małgorzaty Smyl i Jerzego Kazimierczaka.
| autor | tytuł | czasopismo | numer | uwagi | |
|---|---|---|---|---|---|
| redakcja | Idziemy do Composteli | "Idziemy" | nr 2(383) 13.01.2013 | zob. tu | |
| Burdziej S. | Camino de Santiago. Z dziennika pielgrzymki do grobu św. Jakuba Apostoła | "Miejsca Święte" | 7(79), s. 8-10 | ||
| Czyżewska M., Czyżewski M., | Santiago de Compostela. Pielgrzymka do gwiazd | "Gazeta Wyborcza, Turystyka" | 12-13 czerwca 2004, s. 4-7 | ||
| Dudziński Witold | Po śladach Jakuba | "Niedziela" | nr 13, 31.03.2013 | ||
| Jakimowicz M. | Za muszelką marsz | "Gość Niedzielny” | nr 26 z dnia 4 lipca 2010 r. | ||
| Jarosińska J. | Wyprawa do wnętrza… siebie | "Gość Lubelski” | nr 30/2014, s. 1 | ||
| Kamiński Marek | Zawołała mnie Droga, wywiad | "Gość Niedzielny” | nr 32, 9.08.2015, s. 24-5 | ||
| Kamiński Marek | Czyściec Europy, wywiad | "Gazeta Wyborcza” | 25-26 lipca 2015, s. 32-33 | ||
| Pieczyński Maciej | Europa jest pustynią - wywiad z Markiem Kamińskim | "Do Rzeczy” | 40/139, 2015, s. 60-64 | ||
| Molendowicz W. | Umiera stary i rodzi się nowy człowiek | "Dziennik Polski” | z dnia 21.03.2008. | ||
| Mróz F. | Spod Krakowa do Santiago | "Królowa Apostołów – Miejsca Święte” | nr 2 (158), Warszawa 2010, s. 26–27 | ||
| Mróz F. | Z Camino wraca się lepszym | "Królowa Apostołów – Miejsca Święte” | nr 2 (158), Warszawa 2010, s. 40–43 | ||
| Nemere-Czachowska K. | Na szlaku św. Jakuba | "Głos Uczelni” | kwiecień 2007 | ||
| Nienartowicz M. | Muszla prowadzi na szlaku | "Nowości” | z 19 czerwca 2007 roku | ||
| Ostatek W. | Nikt nie przejdzie twojej drogi | "LIST miesięcznik katolicki" | lipiec/sierpień 2007 | ||
| Piwowarczyk P. | Najpiękniejsza droga świata | "Niedziela" | 40/2008 | ||
| Przybyła E. | Z różańcem w ręku zamiast kompasu – wspomnienia z Camino Via de la Plata (cz. I) | "Misericordia” | 9 (110), wrzesień 2012, s. 24-27 | ||
| Szmigielska-Jezierska E. | Camino i Święci (Na drodze po odpowiedzi, których nie można kupić…) | "Nasza Służba” | XXI Rok, nr 14 (450), 1-31 sierpnia 2012, s. 8-12 | ||
| Szydlik R. | Z Radzymina, Wołomina i Kobyłki – do Warszawy Drogą św. Jakuba | "Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej” | 8 (2014) s. 4. | ||
| Szydlik R. | Z równiny wołomińskiej, Drogą św. Jakuba do Santiago de Compostella | "Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej”" | nr 5/2009 | ||
| Villata R. Arias | Pierwsze kroki na Drodze do Santiago | "W drodze” | nr 11, Poznań 1990, s. 74-79 | ||
| Terlikowski T. P. | Katolicy w drodze : pielgrzymki w XXI w. | "Do Rzeczy : tygodnik Lisickiego" | 2016, nr 29, s. 36-38, 18-24 VII 2016 | ||
| Bober M. | Pielgrzymki, które formują i edukują | "Nasz Dziennik" (Wyd. zasadnicze). | 2011, nr 285, s. 20, 8 XII 2011 | rozmowa z Z. Jabłońskim | |
| Pawelczyk A. | 40 lat pielgrzymki. Tysiące ludzi, tysiące kilometrów | "Kurier Lubelski" | 2018, nr 144, s. 2, 26 VII 2018 | rozmowa z M. Ładniakiem | |
| Olszewski M. | 60 lat pielgrzymki | "Gazeta Wyborcza" (Wyd. zasadnicze). | 2006, nr 60, s. 23-24, 13 III 2006 | ||
| Krzyżak T. | Pielgrzymki piesze tracą | "Rzeczpospolita" (Wyd. zasadnicze). | 2015, nr 190, s. A5, 17 VIII 2015 | ||
| Roszak P. | Jubileuszowe camino | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2021, nr 2, s. 24-25, 10 I 2021 | ||
| Barszcz P. | Camino - pielgrzymka przyrodnika | "Sieci" (Gdynia , 2017). | 2019, nr 42, s. 94-96, 21-27 X 2019 | ||
| Ogiolda K. | Buen Camino, czyli Dobrej drogi do świętego Jakuba | "Polska" (Metropolia Warszawska, wyd. zasadnicze). | 2018, nr 68, s. 34, 24-26 VIII 2018 | ||
| Bortkiewicz P. | Buen Camino | "Nasz Dziennik" (Wyd. zasadnicze). | 2015, nr 264, s. 20-21, 12 XI 2015 | ||
| Wojtusik Ł. | Camino, dziennik pokładowy | "Tygodnik Powszechny : katolickie pismo społeczno-kulturalne". | 2017, nr 31, s. 36-38, 30 VII 2017 | ||
| Pilarz Sz. | Złapany w sieci Jakuba Apostoła | "Gazeta Polska" (Warszawa, 1993). | 2013, nr 31, s. 26-27, 1 VIII 2013 | ||
| Misiewicz J. | "Buen camino!" : śladami św. Jakuba Apostoła w Hiszpanii | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2008, nr 32, s. 4-5, 06 VIII 2008 | ||
| Rozpiątkowski P. | Alberge, Compostela, Credencial, Hospitaliero i Donativo, czyli: Camino de Santiago | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2009, nr 36, s. 32-33, 2 IX 2009 | rozmowa z K. Kościkiem | |
| Moreno J. | Celem jest droga | "Nowe Forum : najciekawsze historie świata" | 2014, nr 17, s. 70-75, 14 VIII 2014 | ||
| Kamiński P. | Trzeci biegun, albo... : "Nie powinniśmy wstydzić się Boga" | "Topos : miesięcznik o sztuce i ekologii" | R. 25, nr 1 (2018), s. 32-35 | rozmowa z M. Kamińśkim | |
| Bajkiewicz J. | Ponad 1600 km na piechotę, żeby dojść do Boga | "Polska" (Metropolia Warszawska, wyd. zasadnicze). | 2019, nr 60, s. 25, 29 VII 2019 | rozmowa z J. Przesławem | |
| Szczepański D. | Czyściec Europy | "Gazeta Wyborcza" (Wyd. zasadnicze). | 2015, nr 172, s. 32-33, 25-26 VII 2015 | rozmowa z M. Kamińskim | |
| Starzak G. | Na szlaku św. Jakuba zdarł cztery pary butów : i został innym człowiekiem | "Polska" (Metropolia Warszawska, wyd. zasadnicze) | 2018, nr 101, s. 23, 17 XII 2018 | ||
| Melerska E. | Ośla opowieść | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2020, nr 28, s. 24-25, 12 VII 2020 | ||
| Łuczak M. ks. | Europa wykuwana w marszu | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2018, nr 29, s. 20-2, 22 VII 2018 | ||
| Strzelczyk B. | I się idzie, medytuje | "Tygodnik Powszechny : katolickie pismo społeczno-kulturalne" | 2018, nr 33, s. 30-33, 12 VIII 2018 | rozmowa z R. Bieleckim | |
| Curyło K. | Z Więcławic do Santiago | "Źródło" (Kraków). | 2018, nr 29, s. 20-21, 22 VII 2018 | ||
| Kolska K. | Po prostu idę | "W Drodze" (Poznań) | 2021, nr 9, s. 201-111 | ||
| Olędzka M. | Z Łańcuchowa do Santiago de Compostela | "Wspólnota Lubartowska i Gminy Niemce" | 2021, nr 15, s. 19, 13-19 IV 2021 | ||
| Hedvig Górny K. | Najdłuższa ulica Europy | "W Sieci" (Gdynia). | 2017, nr 27, s. 60-61, 3-9 VII 2017 | ||
| Wieliczka-Szarkowa J. | Na szlaku św. Jakuba : perły Polski | "Nasz Dziennik" (Wyd. zasadnicze). | 2018, nr 172, s. 16-17, 27 VII 2018 | ||
| Sikora P. | Droga do źródła : koronawirus przerwał wiele tradycyjnych szlaków pielgrzymkowych | "Tygodnik Powszechny : katolickie pismo społeczno-kulturalne". | 2020, nr 31, s. 36-38, 2 VIII 2020 | ||
| Świątkowski P. | Europa z siodełka | "W Drodze" (Poznań). | 2019, nr 7, s. 7-17 | rozmowa z D. Lipińskim | |
| Galarowicz L. | Polska jest pielgrzymkowym fenomenem w Europie | "Gazeta Polska" (Warszawa, 1993). | 2021, nr 31, s. 60-61, 4 VIII 2021 | ||
| Mazuś M. | Pan idzie przez Polskę | "Polityka" (Warszawa, 1957). | 2020, nr 35, s. 42-43, 26 VIII - 1 IX 2020 | ||
| Roszak P. | Jubileuszowe camino | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2021, nr 2, s. 24-25, 10 I 2021 | ||
| Wizowska J. | Pielgrzymka dobra na wszystko | "Forum" (Warszawa, 2015). | 2018, nr 15, s. 72-75, 20 VII - 2 VIII 2018 | ||
| Jaksik Ł. | Szlaki pielgrzymkowe zamiast południków | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2016, nr 34, s. 12-15, 21 VIII 2016 | ||
| Wych T., Wyrwich M. | Na pielgrzymim szlaku znaleźli dom | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2014, nr 36, s. 22-23, 09 IX 2014 | ||
| Gliwa A. | Pielgrzymka szkoła życia i wiary | "Niedziela" (F). | 2013, nr 33, s. I-II, 12 VIII 2013 | ||
| Kołodziejczyk M. | Endorfiny na chwałę Pana | "Polityka" (Warszawa , 1957). | 2012, nr 34, s. 19-21, 24 VIII 2012 | ||
| Lewandowska J.A. | Najdłuższa w Polsce | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2012, nr 33, s. 18-19, 13 VIII 2012 | ||
| Jurczyńska S. | Idziemy do naszej Matki | "Niedziela" (F). | 2012, nr 34, s. II-III, 13 VIII 2012 | ||
| Tomoń S. | Sierpniowe pielgrzymowanie | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2012, nr 35, s. 6-7, 24 VIII 2012 | ||
| Bożek J. | "W drodze do Mamy" (z dziennika pielgrzyma) : żyć wiarą | "Źródło" (Kraków) | 2011, nr 28, s. 22-23, 8 VII 2011 | ||
| Kusz D. | Inna góra : sezon pielgrzymek | "Tygodnik Powszechny : katolickie pismo społeczno-kulturalne". | 2011, nr 33, s. 19, 12 VIII 2011 | ||
| Dziarmaga A. | "Wracają ci sami, ale nie tacy sami" | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2011, nr 31, s. 34-35, 28 VII 2011 | rozmowa z M. Janusem | |
| Buglewicz U. | Na pielgrzymim szlaku | "Niedziela" (F). | 2010, nr 33, s. I, III, 11 VIII 2010 | ||
| Łuczak M. | Kierunek Jasna Góra | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2010, nr 33, s. 14-15, 11 VIII 2010 | ||
| Tomoń S. | Wydeptują ścieżki ku Jasnej Górze | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2009, nr 34, s. 8-9, 19 VIII 2009 | ||
| Jagodziński S. | Pielgrzymowanie to nie moda, ale fenomen, który wpisuje się w polską rzeczywistość | "Nasz Dziennik" (Wyd. 3). | 2009, nr 190, s. 10, 14 VIII 2009 | rozmowa z Z. Suchym | |
| Bugała A. | Łączy nas trud wędrowania | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2008, nr 32, dod. Pokolenie nr 17, s. 38-40, 06 VIII 2008 | ||
| Buglewicz U. | Najpewniejsza droga | "Niedziela" (F). | 2008, nr 31, s. VIII, 30 VII 2008 | rozmowa z M. Ładniakiem | |
| Zygmunt M. | Ten trud ma sens | "Nasz Dziennik" (Wyd. 3). | 2008, nr 180, s. 9, 02 VIII 2008 | rozmowa z R. Brudnowskim | |
| Gliwa A. | Wędrówka po błogosławieństwo | "Niedziela" (F). | 2007, nr 34, s. I, VII, 22 VIII 2007 | ||
| Krawczyk E. opr | Z Warszawy na Jasną Górę | "Niedziela" (Wyd. zasadnicze). | 2007, nr 33, s. 18-19, 16 VIII 2007 | ||
| Bonowicz W. | A jednak idą... | "Tygodnik Powszechny : katolickie pismo społeczno-kulturalne". | 2007, nr 33, s. 1, 17 VIII 2007 | ||
| Strzępka A. | 320 km modlitwy : 28. Lubelska Piesza Pielgrzymka Lublin - Jasna Góra 2006 | "Niedziela" (F). | 2006, nr 35, s. IV-V, 23 VIII 2006 | ||
| Strzępka A. | Gwałtownicy Bożego Królestwa : 28. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę | "Niedziela" (F). | 2006, nr 34, s. I-II, 17 VIII 2006 | ||
| Krzyżaniak-Gumowska A.,, Rak R. | Cel: Jasna Góra | "Gazeta Wyborcza" (Wyd. zasadnicze). | 2006, nr 183, dod. "Gazeta Stołeczna", s. 3, 07 VIII 2006 | ||
| Hołub J. | Pątnicy w drodze | "Gazeta Wyborcza" (Toruń), | 2006, nr 182, s. 1, 17 VIII 2006 | ||
| Cegielska K. | Człowiek wiecznym pielgrzymem | "Nasz Dziennik" (Wyd. 3). | 2006, nr 182, s. 8, 05 VIII 2006 | rozmowa z W. Miszewskim | |
| Stenberg J. | Peregrino w cudzej ziemi | "Pogranicza : szczeciński kwartalnik kulturalny" | 2009, nr 6, s. 33-37 | tł. B. Karwowska | |
| Kuniczuk-Trzcinowicz A. | Pielgrzymki i pielgrzymowanie w prasie śląskiej : rekonesans | "Śląskie pogranicza kultur". | T. 3, s. 189-211 | ||
| Switek T. | Krótka historia pielgrzymki do Sulisławic | "Zeszyty Połanieckie" | Nr 7, (2004), s. 45-46 | zob tu | |
| Hołda K. | Inna Europa | "Akcent" (Lublin) | R. 25, nr 3/4 (2004), s. 270-273 | ||
| Mróz F. | Spod Krakowa do Santiago | "Królowa Apostołów – Miejsca Święte” | nr 2 (158), Warszawa 2010, s. 26–27 | ||
| Mróz F. | Z Camino wraca się lepszym | "Królowa Apostołów – Miejsca Święte” | nr 2 (158), Warszawa 2010, s. 40–43 | ||
| Nemere-Czachowska K., | Na szlaku św. Jakuba | "Głos Uczelni” | kwiecień 2007. | ||
| Nienartowicz M. | Muszla prowadzi na szlaku | "Nowości” | 19 czerwca 2007 roku. | ||
| Ostatek W., | Nikt nie przejdzie twojej drogi | "LIST" miesięcznik katolicki | lipiec/sierpień 2007. | ||
| Piwowarczyk P. | Najpiękniejsza droga świata | "Niedziela” | 40/2008 | ||
| Szadkowski T. | W drodze do Compostela, | "Idziemy” | 20 lipca 2008. | ||
| Szmigielska-Jezierska E. | Camino i Święci (Na drodze po odpowiedzi, których nie można kupić… | "Nasza Służba” | XXI Rok, nr 14 (450), 1-31 sierpnia 2012, s. 8-12. | ||
| Szydlik Robert, | Z równiny wołomińskiej, Drogą św. Jakuba do Santiago de Compostella | "Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej” " | nr 5/2009 | (kościół św. Jakuba w Jadowie) | |
| Villata R. Arias, | Pierwsze kroki na Drodze do Santiago | "W drodze” | nr 11, Poznań 1990, s. 74-79. | ||
| Perszon J. | XXV lat Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej na Jasną Górę | "Zapiski Puckie" | Nr 5 (2006) | s. 177-188 | |
| Bielecki R. | Najpiękniejsza ulica świata | "W Drodze" (Poznań) | nr 11/2010 | s. 95-112 | |
| Bielecki R. | Nachodzony przez Boga | "W Drodze" (Poznań) | 8/2017 | zobacz | |
| Bielecki R. | Martin Sheen idzie po muszlę | "W Drodze" (Poznań) | 7/2013 | zobacz | |
| Bielecki R. | Buen camino | "Gość Niedzielny" | 38/2020 | zobacz | |
| Bielecki R. | Buen camino | "Gość Niedzielny" | 38/2020 | zobacz | |
| Bielecki R. | Buen camino | "Gość Niedzielny" | 38/2020 | zobacz | |
| Gieroń A. | Kiedy człowiek ma 40 lat, dobrze jest odbyć z ojcem poważną rozmowę! | "VIP Biznes i Styl" | 3/2018 | rozmowa z O. Bieleckim, zobacz | |
| Kwiatkowska Anna | Ośmiornice, przegrzebki i małże. Kulinarna pielgrzymka do Santiago de Compostela | zob tu | |||
| Salamon I. | Buen camino! Dobrej drogi! | "Nowiny Raciborskie" | nr 33(800) 14.08.2007 | o pielgrzymowaniu Andrzeja Rojka zob tu | |
| Burda-Szostek A. | Twardziele na pielgrzymce | "Nowiny Wodzisławskie" | nr 21(602) z 22.05.2012, s. 13 | zob tu. | |
| Krzyżanowski Z. | Jak zostać prawdziwym pielgrzymem | "Zawsze Wierni" | nr 3(207) V-VI 2020 s. 13-22 | ||
| Jurado M. | Droga do św. Jakuba | "Zawsze Wierni" | nr 3(207) V-VI 2020 s. 71-80 | ||
| Chmielowiec M. | Pielgrzymowanie w islamie | "Zawsze Wierni" | nr 3(207) V-VI 2020 s. 81-84 | ||
| Górska A. | Pomorska Droga św. Jakuba | "Przewodnik Katolicki" | nr 24/2019 | zob. tu | |
| Dudała J. | W drodze do Santiago zdarzają się cuda | "Gość Niedzielny" | wyd. internetowe 25.07.2018 | zob. tu | |
| Sobolska T. | Camino de Santiago | "Idziemy" | 30/2015 | zob. tu | |
| Odrobińska M. | Wszystko mogę | "Idziemy" | 10/2019 | zob. tu | |
| Polechoński P. | Poszli odpokutować grzechy : Koszalina do dalekiej Hiszpanii | "Głos Szczeciński" | 2018, nr 73, dod. Głos ma Historia, s. 13 | ||
|
|
Artykuły internetowe
| autor | tytuł | portal | link |
|---|---|---|---|
| Ćwiklińska-Sołtys M. | Camino daje wolność. Wędrując do Santiago de Compostela | deon.pl | zob tu. |
| red | Szlak pielgrzymkowy Camino de Santiago | spain.info | zob. tu |
| Alvaro J. | Szlak Św. Jakuba (Camino de Santiago) | hispanico.pl | zob. tu |
| red | Camino de Santiago czyli wszystkie drogi prowadzą do Santiago de Compostela | hiszpanskiedelicje.com | zob. tu |
| Pena E. | Camino de Santiago, czyli szlak Świętego Jakuba. Dlaczego warto wyruszyć w drogę? | elisapena.pl | zob. tu |
| Karesy w Podróży | Camino de Santiago | karesywpodrozy.com | zob. tu |
| Chmielewski T. | Camino de Santiago – najpopularniejszy szlak pielgrzymkowy na świecie | travelers.pl | zob. tu |
| psyche | Camino de Santiago praktycznie | kurcgalopkiem.pl | zob. tu |
| Kucharski A. | Camino de Santiago. Polskie pielgrzymki do Santiago de Compostela w dawnych wiekach | Pasaż Wiedzy | zob. tu |
| red | Lubelska Droga św. Jakuba | dominikanie.pl | zob. tu |
| red | CAMINO SKIERNIEWICE – tablica stacyjna drogi św. Jakuba | skierniewice.naszemiasto.pl | zob. tu |
| Barbra Belt | Camino De Santiago… bo liczy się droga | barbra-belt.pl | zob. tu |
| Žigová D., Leakey H. | Pielgrzymka Szlakiem Świętego Jakuba – porady dotyczące Camino de Santiago de Compostela | kiwi.com | zob. tu |
| Kuba Rydkodym | Camino del Norte – przewodnik | plecakwspomnien.pl | zob. tu |
| Piotr Kosiarski | Jak przejść Camino de Santiago i przeżyć? | mapabezdrozy.blog | zob. tu |
| Tomasz Nadolny | Camino zaczyna się od progu twego domu | stacjazmiana.pl | zob. tu |
| Klimowicz J. | Santiago de Compostela. Camino ‒ droga, która uczy życia | wp.pl | zob. tu |
| Karolina i Maciej Piechowie | Zaczynają Camino jako wędrowcy, a kończą jako pielgrzymi, którzy spotkali Boga | pl.aleteia.org | zob. tu |
| Cembrowska A. | Camino de Santiago. Szlak, który co roku przemierza nawet ćwierć miliona pielgrzymów | natemat.pl | zob. tu |
| Agrafka Geografka | Sudecka Droga św. Jakuba - wędrówka nie tylko dla pielgrzyma | agrafkageografka.pl | zob. tu |
| Sokołowska-Gwizdka J. | Moje Camino, czyli jak przezwyciężyć siebie | Culture Avenue | zob. tu |
| Michalak P. | Nie liczy się cel, tylko droga | weszlo.pl | zob. tu |
| Karolina | Napisałam maturę i wyjechałam, czyli Camino de Santiago | naszlakukpolakow.pl | zob. tu |
| zob. tu | |||
| zob. tu | |||
| zob. tu |