XI Sesja Parlamentu IX.2024: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(aktualizacja)
(przebieg wydarzenia)
Linia 1: Linia 1:
'''XI sesja Parlamentu Jakubowego planowana jest w Szczecinie w dniach od 13 do 15 września 2024 r. Tematyka wydarzenia to: Posługa kapłańska wśród caminowiczów: doświadczenia – oczekiwania – szanse.'''
+
'''XI sesja Parlamentu Jakubowego''' odbyła się w Szczecinie w dniach od 13 do 15 września 2024 r. Główny temat wydarzenia brzmiał: '''Posługa kapłańska wśród caminowiczów: doświadczenia – oczekiwania – szanse.'''
Integralną częścią wydarzenia będzie kolejne ogólnopolskie spotkanie pielgrzymów jakubowych.
+
Integralną częścią wydarzenia było kolejne ogólnopolskie spotkanie pielgrzymów jakubowych.
  
'''Generalne ramy programowe:'''  
+
'''Generalne ramy programowe wydarzenia:'''  
* piątek oraz sobota do południa – część parlamentowa;
+
* piątkowy wieczór oraz sobota do południa – część parlamentowa;
 
* sobotnie popołudnie i niedziela – ogólnopolskie spotkanie pielgrzymów jakubowych.
 
* sobotnie popołudnie i niedziela – ogólnopolskie spotkanie pielgrzymów jakubowych.
  
 
'''Piątek - 13 września:'''  
 
'''Piątek - 13 września:'''  
* godz. 18.00 – Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba;
+
* O godz. 18.00 uczestnicy Parlamentu wzięli udział we Mszy Świętej w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba. Liturgii przewodniczył ks. prof. Piotr Roszak, Słowo Boże głosił ks. Dariusz Doburzyński.
* po liturgii nieformalne spotkanie przedstawicieli bractw i stowarzyszeń przy herbacie, dzielenie się plonami wydarzeń i doświadczeniami mijającego roku w gronie polskich caminowiczów.
+
* Po liturgii odbyło się w pomieszczeniach przykatedralnej kanonii nieformalne spotkanie przedstawicieli bractw i stowarzyszeń. Przy herbacie dzielono się w gronie polskich caminowiczów plonami wydarzeń i doświadczeniami mijającego roku na szlakach jakubowych.
* spotkanie kapłanów - formalnych i nieformalnych duszpasterzy pielgrzymów jakubowych  
+
* Po zakończeniu tego spotkania nastąpiło robocze prywatne spotkanie kapłanów - zarówno oficjalnych jak i nieformalnych duszpasterzy pielgrzymów jakubowych.
  
 
'''Sobota - 14 września:'''
 
'''Sobota - 14 września:'''
* godz. 9.00 sesja merytoryczna Parlamentu Jakubowego – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, ul. Staromłyńska 13;
+
* O godz. 9.00 rozpoczęła się sesja merytoryczna Parlamentu Jakubowego. Miejscem obrad była sala koncertowa Zespółu Państwowych Szkół Muzycznych, ul. Staromłyńska 13.  
* godz. 12.00 – Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Henryka Wejmana w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie;
+
W pierwszej części...<br>
* wspólny posiłek
 
* od 14.00 – program turystyczny pod przewodnictwem p. Małgorzaty Dudy – Dudowie.pl
 
* godz. 19.00 – wydarzenie kulturalne
 
  
'''Niedziela - 15 września:''' piesza pielgrzymka z pocysterskiego kościoła w Kołbaczu szlakiem przez Puszczę Bukową do sanktuarium Pani Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym pod przewodnictwem p. Tomasza Dudy (Dudowie.pl).
+
W drugiej części...  
możliwość przejazdu autobusem – godz. 8.30 spod katedry, 8.45 z Osiedla Słonecznego;
 
* zwiedzanie pocysterskiego kościoła w Kołbaczu;
 
* przejście szlakiem przez Puszczę Bukową – trasa 18 km;
 
* godz. 14.00 – Msza Święta w Sanktuarium Pani Fatimskiej;
 
* poczęstunek.  
 
  
'''Kapituła Parlamentu Jakubowego szczególnie zaprasza do udziału kapłanów angażujących się w ruch pielgrzymowania Drogami Jakubowymi, zarówno umocowanych formalnie, jak działających nieoficjalnie. Bractwa i stowarzyszenia proszone są o dotarcie z treścią tego zaproszenia do znanych im duchownych związanych z Camino. Świeccy pielgrzymi będą proszeni o podzielenie się swoimi refleksjami, doświadczeniami i oczekiwaniami w kwestii dotychczasowej jak i potencjalnej opieki duszpasterskiej.'''
+
* O godz. 12.00 w Bazylice Archikatedralnej  celebrowana była Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Henryka Wejmana, ksiądz biskup wygłosił także Słowo Boże. Na zakończenie liturgii nastąpiło przekazanie przez [[Bractwo św. Jakuba Apostoła w Toruniu|toruńskie Bractwo]] wędrującej ikony Świętego Jakuba pielgrzymom ze Szczecina. 
 +
* Po liturgii uczestnicy Parlamentu udali się na wspólny posiłek do budynku przykatedralnej kanonii.
 +
* Od 14.00 uczestnicy poznawali tajemnice Szczecina pod przewodnictwem państwa Małgorzaty i Tomasza Dudów (dudowie.pl). Motywem wiodącym wydarzenia było odkrywanie jakubowych i pielgrzymich śladów w historii Szczecina i Pomorza Zachodniego. 
 +
* Zwieńczeniem wspólnego popołudnia była degustacja win, wytwarzanych na Pomorzu Zachodnim przez firmę.....
  
Zgłoszenia udziału do końca sierpnia poprzez formularz, który wkrótce zostanie uwidoczniony. Przewidywane są opcje z noclegami A i B (pojedynczo lub łącznie) oraz fakultatywnie C i D:
+
'''Niedziela - 15 września:'''
* A – nocleg z piątku na sobotę wraz ze śniadaniem/bez śniadania/parking;
+
Z powodu niesprzyjającej pogody nie odbyła się planowana pierwotnie piesza pielgrzymka z pocysterskiego kościoła w Kołbaczu szlakiem przez Puszczę Bukową do sanktuarium Pani Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym.
* B – nocleg z soboty na niedzielę wraz ze śniadaniem/bez śniadania/parking;
+
Uczestnicy Parlamentu, którzy zostali na trzeci dzień odbyli autokarową pielgrzymkę do najbardziej znaczących miejsc
* C – sobotni program zasadniczy: sesja Parlamentu, obiad, popołudniowy program turystyczny;
+
możliwość przejazdu autobusem godz. 8.30 spod katedry, 8.45 z Osiedla Słonecznego;
* D niedzielna pielgrzymka (dojazd, ubezpieczenie, obiad).
 
  
Osoby, które zdecydują się w późniejszym terminie będą miały możliwość zgłoszenia udziału w opcjach C i D (do momentu, gdy deklarowana frekwencja przekroczy pojemność autobusu), natomiast będą musiały samodzielnie zadbać o zakwaterowanie (w Szczecinie potencjalna baza jest bogata i ogólnie dostępna). Pomocą w ewentualnej rezerwacji noclegu będzie służyła pracownica Fundacji Szczecińska.  
+
* poczęstunek w Domu Pielgrzyma przy sanktuarium Pani Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym.
  
Inne:
+
'''Kapituła Parlamentu Jakubowego szczególnie zaprasza do udziału kapłanów angażujących się w ruch pielgrzymowania Drogami Jakubowymi, zarówno umocowanych formalnie, jak działających nieoficjalnie. Bractwa i stowarzyszenia proszone są o dotarcie z treścią tego zaproszenia do znanych im duchownych związanych z Camino. Świeccy pielgrzymi będą proszeni o podzielenie się swoimi refleksjami, doświadczeniami i oczekiwaniami w kwestii dotychczasowej jak i potencjalnej opieki duszpasterskiej.'''
*  W opcjach z wyborem noclegu (1 lub 2 noce) przewidywana możliwość zdecydowania, czy uczestnik chce skorzystać z dodatkowo płatnego śniadania (35-45 zł w zależności od hotelu; w większości z nich jest też aneks kuchenny w pokoju) oraz czy potrzebuje miejsca parkingowego w hotelu (zazwyczaj dodatkowo płatne/doba)
 
*  w przygotowaniu plakat, ulotka i wydarzenie w mediach społecznościowych wraz ze spójnymi grafikami do tych mediów
 
*  przewidujemy także wykonanie pakietu uczestnika: etui, smycz, identyfikator + jakiś pakiet upominkowy (książeczki i inne gadżety)
 

Wersja z 11:30, 26 wrz 2024

XI sesja Parlamentu Jakubowego odbyła się w Szczecinie w dniach od 13 do 15 września 2024 r. Główny temat wydarzenia brzmiał: Posługa kapłańska wśród caminowiczów: doświadczenia – oczekiwania – szanse. Integralną częścią wydarzenia było kolejne ogólnopolskie spotkanie pielgrzymów jakubowych.

Generalne ramy programowe wydarzenia:

  • piątkowy wieczór oraz sobota do południa – część parlamentowa;
  • sobotnie popołudnie i niedziela – ogólnopolskie spotkanie pielgrzymów jakubowych.

Piątek - 13 września:

  • O godz. 18.00 uczestnicy Parlamentu wzięli udział we Mszy Świętej w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba. Liturgii przewodniczył ks. prof. Piotr Roszak, Słowo Boże głosił ks. Dariusz Doburzyński.
  • Po liturgii odbyło się w pomieszczeniach przykatedralnej kanonii nieformalne spotkanie przedstawicieli bractw i stowarzyszeń. Przy herbacie dzielono się w gronie polskich caminowiczów plonami wydarzeń i doświadczeniami mijającego roku na szlakach jakubowych.
  • Po zakończeniu tego spotkania nastąpiło robocze prywatne spotkanie kapłanów - zarówno oficjalnych jak i nieformalnych duszpasterzy pielgrzymów jakubowych.

Sobota - 14 września:

  • O godz. 9.00 rozpoczęła się sesja merytoryczna Parlamentu Jakubowego. Miejscem obrad była sala koncertowa Zespółu Państwowych Szkół Muzycznych, ul. Staromłyńska 13.

W pierwszej części...

W drugiej części...

  • O godz. 12.00 w Bazylice Archikatedralnej celebrowana była Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Henryka Wejmana, ksiądz biskup wygłosił także Słowo Boże. Na zakończenie liturgii nastąpiło przekazanie przez toruńskie Bractwo wędrującej ikony Świętego Jakuba pielgrzymom ze Szczecina.
  • Po liturgii uczestnicy Parlamentu udali się na wspólny posiłek do budynku przykatedralnej kanonii.
  • Od 14.00 uczestnicy poznawali tajemnice Szczecina pod przewodnictwem państwa Małgorzaty i Tomasza Dudów (dudowie.pl). Motywem wiodącym wydarzenia było odkrywanie jakubowych i pielgrzymich śladów w historii Szczecina i Pomorza Zachodniego.
  • Zwieńczeniem wspólnego popołudnia była degustacja win, wytwarzanych na Pomorzu Zachodnim przez firmę.....

Niedziela - 15 września: Z powodu niesprzyjającej pogody nie odbyła się planowana pierwotnie piesza pielgrzymka z pocysterskiego kościoła w Kołbaczu szlakiem przez Puszczę Bukową do sanktuarium Pani Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym. Uczestnicy Parlamentu, którzy zostali na trzeci dzień odbyli autokarową pielgrzymkę do najbardziej znaczących miejsc możliwość przejazdu autobusem – godz. 8.30 spod katedry, 8.45 z Osiedla Słonecznego;

  • poczęstunek w Domu Pielgrzyma przy sanktuarium Pani Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym.

Kapituła Parlamentu Jakubowego szczególnie zaprasza do udziału kapłanów angażujących się w ruch pielgrzymowania Drogami Jakubowymi, zarówno umocowanych formalnie, jak działających nieoficjalnie. Bractwa i stowarzyszenia proszone są o dotarcie z treścią tego zaproszenia do znanych im duchownych związanych z Camino. Świeccy pielgrzymi będą proszeni o podzielenie się swoimi refleksjami, doświadczeniami i oczekiwaniami w kwestii dotychczasowej jak i potencjalnej opieki duszpasterskiej.