Pieszy Rajd Pamięci Oddziału Żandarmerii Narodowej Por. Kazimierza Wiśniewskiego

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pieszy Rajd Pamięci Oddziału Żandarmerii Narodowej Por. Kazimierza Wiśniewskiego organizowany w maju 2023 r. przez warszawską Konfraternię.

Pieszy Rajd Pamięci Oddziału Żandarmerii Narodowej Por. Kazimierza Wiśniewskiego, odbył się w sobotę 27 maja 2023 r. Trasa rajdu z Szydłowca do Wąchocka, przebiegała zainaugurowaną Drogą św. Jakuba – Ścieżką Powstańców 1863 r. Zapisy online trwały do 25 maja. Zgłoszenia były możliwe były także w późniejszym terminie, również na starcie rajdu. Udział w rajdzie był darmowy. Na trasie rajdu, była możliwość skorzystania z busa, który oczekiwał na trasie rajdu w Świerczku (9 km) i w Grzybowej Górze (14 km). Wszystkie zgłoszone osoby miały możliwość darmowego transportu z Wąchocka do Szydłowca, po zakończeniu Rajdu. Celem organizacji Marszu było uczczenie Powstańców 1863 roku, strzelców konnych, oddziału polskiej Żandarmerii, w 160 rocznicę ich powstańczej walki. Porucznik Wiśniewski (1840-1863), 27 mają 1863 roku, „na czele 15 konnych żandarmów wpadł do Szydłowca i nagłym napadem wypłoszył z miasta całą załogę moskiewską składającą się z pół roty piechoty i 50 dragonów, która bez porządku rozbiegła się po okolicznych lasach”. Dowódca oddziału K. Wiśniewski już jako kapitan został ujęty 30 czerwca 1863 roku, przez ścigających jego oddział rosyjskich dragonów, po potyczce w folwarku w Mechlinie. Został stracony 18 lipca, w publicznej egzekucji na Rynku w Radomiu. Ofiara jego młodego życia została złożona na ołtarzu Ojczyzny, tak jak wielu innych Powstańców Styczniowych którym jesteśmy wdzięczni za ich pragnienie wolności i za okazane bohaterstwo.

Program:

Radom, ul. Warszawska 6; godz. 7.40 – złożenie wiązanki przy miejscu straceń powstańców styczniowych.
Szydłowiec Rynek Wielki; godz. 8.30 Msza św,. w kościele św. Zygmunta przy Rynku Wielkim, w intencji Ojczyny i Powstańców Styczniowych 1863 roku. Przemówienie i informacja o historycznym wydarzeniu i powstańczym oddziele por. Kazimierza Wiśniewskiego oraz złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przy Epitafium ks. Aleksandra Malanowicza, proboszcza szydłowieckiego w czasie Powstania Styczniowego, represjonowanego przez władze carskie.
Po zakończeniu części oficjalnej wspólne wyjście na trasę Szydłowiec – Wąchock długości 23 km wyznaczoną przez organizatorów – Droga Świętego Jakuba „Ścieżka Powstańców 1863”. Będzie ona prowadziła dawnym gościńcem szydłowieckim.
Szydłowiec, cmentarz parafialny przy ulicy Kamiennej godz. 9.30; przystanek przy obelisku upamiętniającym powstańców styczniowych na cmentarzu parafialnym w Szydłowcu, modlitwa za poległych w czasie walk powstańczych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pamięci na mogile powstańczej.
Wąchock, Opactwo Cystersów, przy ulicy Kościelnej ok. 15.30; przystanek przy pomniku gen. Mariana Langiewicza – złożenie wiązanki.
Piknik patriotyczny: zwiedzanie Muzeum Pamięci Walk o Niepodległość Narodu, posiłek na ogrodach opactwa cysterskiego, odbiór certyfikatów i zakończenie rajdu.
Przejazd autokarem z Wąchocka do Szydłowca (dotyczy osób z Szydłowca, uczestników rajdu pamięci).

Organizatorem Rajdu była Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej WP w Warszawie. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, w ramach programu „WDZIĘCZNI BOHATEROM – POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM” Patronat Honorowy objęli: Bp Wiesław Lechowicz Biskup Polowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwa Obrony Narodowej, Senator Wojciech Skurkiewicz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Agnieszka Górska, Komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Warszawie płk Hubert Iwoła. W wydarzeniu wzięło udział około 100 osób, a w samym przejściu około 40 osób.

Sprawozdanie z wydarzenia dostępne jest pod niniejszym linkiem.