Pielgrzymka Kalwaryjska 2022

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

POWRÓT do strony głównej opisującej Życie caminowe w Polsce
POWRÓT do strony zbiorczej dotyczącej Pielgrzymki Kalwaryjskiej

W piątek 17 czerwca 2022 r. we wczesnych godzinach porannych spod katedry polowej WP w Warszawie wyruszył organizowany przez Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich „Rajd pamięci kapelanów katyńskich”. Droga rajdu wiodła po miejscach związanych z życiem i działalnością duchownych do Kalwarii Pacławskiej, gdzie tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Bożym Ciele czczeni są kapelani wojskowi – męczennicy Golgoty Wschodu. Pierwszym miejscem, gdzie zatrzymali się pielgrzymi była Wąwolnica. Maryja jest tu czczona na pamiątkę ocalenia wsi Kębło w czasie najazdu tatarskiego w 1278 r. W tym najstarszym maryjnym sanktuarium na ziemiach polskich, wszyscy kapelani katyńscy różnych wyznań, upamiętnieni są obeliskiem, poświęconym w 2020 r przez Prymasa Polski. Przybyłych do Wąwolnicy powitał miejscowy proboszcz i kustosz ks. kan. Jerzy Ważny. W kaplicy gdzie znajduje się cudowna figura MB Kębelskiej sprawowana była Msza św., której przewodniczył biograf śp. ks. Józefa Czemerajdy ks. kan. Wiesław Szewczuk, homilię wygłosił kapelan stowarzyszenia ks. prał. płk Zbigniew Kępa. Eucharystię współkoncelebrowali ks. kan. Zygmunt Lipski – biograf śp. ks. Stanisława Kontka oraz ks. kan. Janusz Zań – proboszcz z Bełżyc, gdzie urodził się śp. ks. Władysław Plewik. Po Mszy św. zebrani oddali hołd męczennikom przed obeliskiem i wyruszyli w dalszą drogę.

Pierwszym miejscem na Podkarpaciu, gdzie zatrzymali się pątnicy, była świątynia w Pysznicy na obrzeżach Stalowej Woli. W kościele parafialnym prezentowana jest wystawa „Śpiew ptaków dla kapelanów katyńskich”, przygotowana przez miejscowych przedszkolaków. O historii świątyni i miejscowości opowiadali miejscowy proboszcz ks. kan. Andrzej Maczuga i zastępca wójta Witold Pietroniec. Po obejrzeniu galerii obrazów, uczestnicy rajdu odwiedzili młodych artystów w przedszkolu, gdzie podziwiali przygotowaną przez maluchów pod kierunkiem Anity Gietki specjalną patriotyczną inscenizację. Pani dyrektor placówki Dorota Dąbrowska bardzo życzliwie przyjęła pielgrzymów.

Wszyscy podbudowani nadzieją, że kolejne pokolenie będzie kultywowało pamięć o wielkich Polakach, wyruszyli w kierunku Rudnika nad Sanem, gdzie przyszedł na świat śp. ks. Bronisław Szwed. W miejscowej świątyni znajduje się tablica upamiętniająca rodaka. Pielgrzymi i miejscowi parafianie na czele z proboszczem ks. Stanisławem Czachorem modlili się w intencji męczennika. Z Rudnika nad Sanem uczestnicy rajdu, skierowali się w kierunku Ropczyc.

W ropczyckiej farze w 1900 r. ochrzczony został śp. ks. Andrzej Niwa. W tym miejscu w 1923 r. sprawował prymicyjną Mszę św. W ścianie świątyni wmurowano w 1989 r. tablicę upamiętniającą męczennika. Przy tablicy w obecności uczestników rajdu, rodziny i ropczyczan oddano hołd bohaterowi. Miłym akcentem była ceremonia dekoracji „Medalem Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko” przyznanym przez księdza biskupa polowego WP Wiesława Lechowicza Marii Dubrawskiej – siostrzenicy śp. ks. Andrzeja. Dzięki jej zaangażowaniu i odwadze, pamięć o bohaterze przetrwała „dobę mroków komunizmu”, kiedy to rządzący propagowali kłamstwo katyńskie i terroryzowali krewnych poległych.

Z Ropczyc, z krótkim postojem w sanktuarium Narodzenia NMP w Zawadzie uczestnicy rajdu dotarli do dębickiej fary, gdzie czczeni są kapelani katyńscy śp. ks. Stanisław Matzner i śp. ks. Andrzej Niwa. Śp. ks. Matzner urodził się w Dębicy, zaś śp. ks. Niwa uczęszczał do miejscowego gimnazjum. Obydwaj upamiętnieni są na pamiątkowej tablicy odsłoniętej i poświęconej 1 marca 2020 r. Przewodnikiem po świątyni był ks. prał. Ryszard Piasecki, który opowiedział o historii miejsca i męczennikach katyńskich, którzy są czczeni w Dębicy. Pierwszy dzień rajdu zakończył się w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, gdzie w gościnnych progach ojców redemptorystów pielgrzymi znaleźli schronienie.

Rankiem w sobotę 18 czerwca 2022 r. pielgrzymi czczący pamięć kapelanów katyńskich wyruszyli z Tuchowa do Jasła, gdzie w kościele oo. Franciszkanów upamiętniony został śp. ks. Stanisław Matzner, absolwent miejscowego gimnazjum w 1909 r. Przewodnikiem po Sanktuarium św. Antoniego, był o. Tadeusz Porębski, który przybyłym przedstawił dzieje działalności braci mniejszych w Jaśle.

Z Jasła uczestnicy rajdu udali się do Świerzowej Polskiej, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy w miejscu urodzin śp. ks. Mieczysława Janasa. Ceremonii poświęcenia przewodniczył ks. Mariusz Stolarczyk, proboszcz parafii wojskowej MB Loretańskiej w Dęblinie. W uroczystości uczestniczyli licznie przybyli goście oraz mieszkańcy Świerzowej Polskiej. Po odsłonięciu upamiętnienia, zgromadzeni udali się do kościoła parafialnego w Zręcinie, gdzie miała miejsce uroczysta liturgia. Przewodniczył jej ks. płk Mariusz Stolarczyk, w koncelebrze z: ks. prał. płk. Zbigniewem Kępą, ks. Wacławem Sochą, ks. Edwardem Stępniem, ks. por. Łukaszem Matuszczakiem i ks. kan. Zygmuntem Lipskim. W liturgii bardzo licznie uczestniczyli miejscowi parafianie i goście.

Po zakończeniu Eucharystii miała miejsce miła ceremonia odznaczenia Medalem „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko” przyznanym przez księdza biskupa polowego WP Wiesława Lechowicza - miejscowego proboszcza ks. Wacława Sochy oraz kustoszów pamięci śp. ks. Mieczysława, jego krewnych Marii Drobek i Lucyny Kochan. W imieniu biskupa polowego medale wręczył ks. prał. płk Zbigniew Kępa.

Z gościnnego Zręcina, pątnicy podążyli do Jureczkowej, gdzie rozpoczęli pieszą wędrówkę szlakiem przez Góry Sanocko-Turzańskie i Przedgórze Przemyskie do Kalwarii Pacławskiej. Mimo upalnego dnia, wędrowcy żwawo przebyli pątniczą drogę w modlitwie kontemplując piękno dzieł Bożych. We wsi Pacław, u podnóża Kalwarii Pacławskiej, modlili się i oddali cześć śp. ks. Władysławowi Urbanowi, przed miejscem gdzie stał dom jego urodzenia.

Drugi dzień rajdu zakończyło „Ognisko pamięci” na terenie sanktuarium maryjnego, gospodarzami którego są oo. Franciszkanie. O zmierzchu przed figurą Matki Bożej, Apelowi przewodniczył o. Krzysztof Hura OFMCon miejscowy gwardian i proboszcz. Po modlitwie pątnicy pokrzepli się przygotowaną strawą i udali na zasłużony odpoczynek do Domu Pielgrzyma.

W niedzielę 19 czerwca 2022 r. wczesnym rankiem uczestnicy rajdu przeszli Drogę Krzyżową na kalwaryjskie wzgórze, modląc się i czytając rozważania „Drogi Krzyżowej z błogosławionym Władysławem Bukowińskim”. Główną uroczystością w tym dniu była Msza św. w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, której przewodniczył ks. prał. płk SG Zbigniew Kępa w koncelebrze z miejscowym gwardianem i proboszczem o. Krzysztofem Hurą OFMCon, o. Rufinem Maryjką OFM, ks. Edwardem Stępniem, ks. kan. Zygmuntem Lipskim. Homilię wygłosił ks. prał. Zbigniew Kępa.

Po Mszy św. wierni procesyjnie udali się do Alei Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał płk Robert Kielar Zastępca Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. W swoim wystąpieniu wspomniał postacie kapelanów Korpusu Ochrony Pogranicza, ofiar zbrodni katyńskiej. Podkreślił, że Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej od 2019 r., kiedy to powstała aleja w Kalwarii Pacławskiej czynnie uczestniczy w upamiętnianiu męczenników katyńskich. Następnie por. Paweł Pszanowski odczytał Katyński Apel Poległych po zakończeniu którego oddano salwę honorową i trębacz odegrał „Śpij Kolego”. Delegacje złożyły kwiaty i znicze, po czym wszyscy zebrani odśpiewali „Boże Coś Polskę”.

Na zakończenie Prezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich Łukasz Stefaniak podziękował Uczestnikom uroczystości. Szczególne słowa wdzięczności skierował do: gospodarzy oo. Franciszkanów na czele z gwardianem o. Krzysztofem Hurą OFMCon, rodzin kapelanów katyńskich, przybyłych grup zorganizowanych z Łapanowa, Zręcina i Warszawy, członkom stowarzyszeń Pamięć Kapelanów Katyńskich, Konfraternia św. Jakuba przy katedrze polowej WP, Pamięć Polskich Termopil i Kresów, motocyklistom ze stowarzyszenia Pro Patria oraz członkom Rowerowego Rajdu Zadwórzańskiego.