Pielgrzymka Kalwaryjska 2021

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

POWRÓT do strony głównej opisującej Życie caminowe w Polsce
POWRÓT do strony zbiorczej dotyczącej Pielgrzymki Kalwaryjskiej

W dniach 4-6 czerwca 2021 r. miała miejsce pielgrzymka „Ze św. Jakubem w intencji Kapelanów Katyńskich” z Warszawy przez Ziemię Lubelską do Kalwarii Pacławskiej, gdzie 6 czerwca miały miejsce doroczne uroczystości upamiętniające Kapelanów Katyńskich. Pielgrzymi w 3 dni przebyli ponad 1000 km, jak również pieszo 25 km szlakiem św. Jana Pawła II z Przemyśla do Kalwarii Pacławskiej. Jadąc z Warszawy pielgrzymi zatrzymali się w kościele św. Jakuba w Lublinie-Głusku, gdzie miejscowy proboszcz ks. dr Zbigniew Pietrzela opowiedział o historii parafii, wręczył „jakubowe różańce” oraz krzyżem z relikwiami pobłogosławił na drogę!

Z Lublina pątnicy udali się do Bełżyc, gdzie urodził się ks. kpt. Władysław Plewik. W miejscowym kościele parafialnym pw. Nawrócenia św. Pawła o ks. Władysławie mówili jego krewna Danuta Widelska oraz jej mąż Grzegorz. Państwo Widelscy pielęgnują kult Męczennika z Charkowa, zapoczątkowany w Bełżycach dziesiątki lat temu. W kościele znajduje się tablica, wmurowana w okresie komunizmu, z której dowiadujemy się że ks. Władysław był więźniem Starobielska. Tyle wtedy było można napisać!

Po opuszczeniu gościnnych Bełżyc, pielgrzymi pojechali do oddalonego o 70 km Frampola. W minionym roku staraniem regionalisty Andrzeja Burlewicza i parafian w miejscowym kościele zainstalowano tablicę upamiętniającą ks. mjr. Aleksandra Dubiela. Pan Burlewicz opowiedział pielgrzymom o historii miejscowości oraz obdarował książką o ks. Dubielu pt. „Brzemię moje lekkie”.

Droga z Frampola przez Zamość po zielonym Roztoczu zaprowadziła pielgrzymów do podhrubieszowskiej Nieledwi, gdzie czczony jest ks. ppłk Stanisław Kontek. Wieczorna Eucharystia w jego intencji sprawowana przez ks. Zbigniewa Kępę i ks. Zygmunta Lipskiego zakończyła intensywny pątniczy dzień.

W sobotni poranek pielgrzymi udali się do Czartowca, gdzie oczekiwał ich wraz z parafianami miejscowy proboszcz ks. Jan Borysowski. Ks. Kępa i ks. Lipski sprawowali Mszę św. w intencji ks. kpt. Józefa Czemerajdy, który do września 1939 r. pełnił posługę jako proboszcz w Czartowcu. Zapisał się w sercach wiernych bardzo dobrze. Kolejne pokolenia do dziś czczą jego pamięć.

Z Czartowca pielgrzymi pojechali do Przemyśla. Przy kościele garnizonowym oddali cześć poległym kapelanom posługującym żołnierzom w Przemyślu. Miejscowy proboszcz ks. ppłk Rafał Kaproń upamiętnił duchownych przy wojskowej świątyni. Z Przemyśla pielgrzymi rozpoczęli wędrówkę do Kalwarii Pacławskiej. Podmokły szlak po obfitych majowych deszczach, nie był sprzymierzeńcem piechurów. Jednak piękno otaczającej natury rekompensowało trudy drogi. W Koniuszy przy kościele św. Izydora wędrowcy pokrzepili się gorącą zupą, przywiedzioną na szlak przez Ryszarda Bożka i Wiesława Czajkę. Jak wielką była pomocą, przekonali się ci, którzy wspinali się pod wieczór drogą do Kalwarii. Sobotni dzień zakończyła modlitwa apelowa, przy figurze Maryi patrzącej na Wschód.

W niedzielę rano pątnicy udali się pieszo do pobliskiego Pacławia, gdzie modlono się za ks. ppłk. Władysława Urbana. W Pacławiu w pobliżu miejsca gdzie stał dom kapelana katyńskiego, od ubiegłego roku znajduje się tablica informacyjna.

O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. prał. płk. Zbigniewa Kępy. W koncelebrze udział wzięli m.in.: o. ppor. Rufin Maryjka OFM Wikariusz Prowincji MB Anielskiej, o. Krzysztof Hura OFMConv Gwardian i Kustosz z Kalwarii Pacławskiej, ks. kan. Zygmunt Lipski, o. Piotr Odój OFMConv.

Na zakończenie Mszy św. ks. Kępa w imieniu biskupa polowego WP wręczył „Krzyże XXX-lecia Ordynariatu Polowego”. Odznaczenia otrzymały osoby związane z Polskim Radio Rzeszów: Prezes Zarządu Przemysław Tejkowski, Dyrektor Programowa Edyta Kluk-Wisz oraz red. Anna Leśniewska. Wyróżnienia nadane przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka są wyrazem wdzięczności za cenny wkład w realizację 33 audycji radiowych upamiętniających kapelanów katyńskich.

Po Mszy św. procesyjnie udano się do Alei Dębów, gdzie modlono się za kapelanów katyńskich. Pod tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystościach udział wzięło liczne grono pielgrzymów. Asystę honorową wystawił Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Na czele delegacji funkcjonariuszy stał płk SG Robert Kielar Zastępca Komendanta. Władze samorządowe reprezentował Piotr Pilch Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego. Na zakończenie uroczystości ks. Kępa wręczył pamiątkowe medale 100. lecia Biskupstwa Polowego o. Krzysztofowi Hurze oraz członkiniom Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich: Marii Dubrawskiej, Marii Drobek i Lucynie Kochan.