Lęborskie Dni Jakubowe 2018

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

POWRÓT do strony głównej opisującej Życie caminowe w Polsce
POWRÓT do strony głównej dotyczącej Lęborskich Dni Jakubowych

Lęborskie Dni Jakubowe to przede wszystkim rozbudowany Jarmark św. Jakuba na ulicy Staromiejskiej, miejsce prezentacji rzemiosła artystycznego i regionalnego, dziesiątki straganów, zapachów regionalnych wędlin, sera czy prezentacja wyrobów lokalnego browaru. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski, Zlot Jakubów czy wiele towarzyszących imprez sportowych w tym popularnym Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.

Środa, 18 lipca 2018

Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji pielgrzymów Jakubowych, zwłaszcza korzystających z Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Wzięła w niej udział m.in. grupa pielgrzymów z Lęborka, Gdańska i Tczewa, która odbyła dwudniową pielgrzymkę z Sianowa do Lęborka. Mszy przewodniczył ks. Tomasz Syldatk, diecezjalny opiekun pielgrzymów jakubowych, wicedyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Pelplińskiej. Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne z poczęstunkiem na terenie przyklasztornym.

Czwartek, 19 lipca 2018

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, przedstawiciele zagranicznych zespołów biorących udział w Festiwalu „Muzyka Regionów”, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię Patrona Lęborka. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu o. Roman Zioła, kustosz lęborskiego Sanktuarium, natomiast homilię wygłosił ks. Oleh Hryciw z parafii greckokatolickiej pw. Zaśnięcia NMP w Lęborku.

Piątek, 20 lipca 2018

Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęło uroczyste spotkanie Rady Miejskiej Lęborka w Stacji Kultura z udziałem miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu zaproszonych gości.

Najważniejszym punktem było wręczenie Honorowego Wyróżnienia Miasta Lęborka „Lęborski Lew”. Mosiężną statuetkę lwa decyzją Kapituły przyznano wieloletniemu proboszczowi Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Dziekanowi Dekanatu Lęborskiego Ks. Kanonikowi Henrykowi Krenczkowskiemu. Wśród nominowanych do nagrody znalaźli się także Zygmunt Petk, Maria Machola, Wiesław Budkowski i Przemysław Mikusiński.

20-lecie Patronatu św. Jakuba Ap. nad Lęborkiem było okazją do przypomnienia idei patronatu, który w październiku 1996 roku zaproponował o. Wiesław Przybysz podczas podsumowania I Jarmarku Odpustowego przy kościele św. Jakuba Ap. Po pozytywnym wyniku ankiety wśród mieszkańców Lęborka, Rada Miejska Lęborka, 16 kwietnia 1998r., podjęła uchwałę z prośbą do Biskupa Diecezjalnego, aby ogłosić św. Jakuba Ap. patronem Miasta Lęborka. Nastąpiło to 22 czerwca 1998 roku. Warto przypomnieć, że od początku przyjęto, by Jarmark, przekształcony w późniejszych latach w Lęborskie Dnia Jakubowe, miał trzech współgospodarzy: Miasto Lębork, Parafię św. Jakuba i wspierające je parafie lęborskie oraz Społeczny Komitet Organizacyjny.

Tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się ciesząca dużym zainteresowaniem widzów pierwsza odsłona XII Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. W prowadzonym przez Marka Czarnowskiego i Katarzynę Frankowską-Kręcisz koncercie oprócz lęborskich zespołów: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”, Zespół Regionalny „Frantówka”, „Switanok”, Kaszubski Zespoł Regionalny „Levino”, wystąpili także goście z zagranicy: Lakštingelė (Litwa), Mezöszilas (Węgry), Toncius (Litwa), „Zernyealji Néptáncegyüttes (Rumunia), Folklore Studio „Etnos” (Macedonia), a także polskie Zespół „Roczitkòwé Jagòdë” z Rokit oraz Kapela „DoOporó” ZPiT Sokolanie. Goście z zagranicy i z Polski w Lęborku spędziły prawie tydzień, a oprócz występów w naszym mieście, warsztatów tańca i muzyki koncertowały w Gdańsku, Sopocie, Kartuzach i Łebie oraz zwiedzały Pomorze.

W wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. otwarto wystawę „Zabytki Kościoła św. Jakuba w Lęborku”. Na przygotowanej przez Muzeum w Lęborku ekspozycji można było zobaczyć, między innymi XVI-wieczne późnogotyckie lichtarze oświetlające ołtarz. Innym eksponatem godnym uwagi była okazałych rozmiarów biblia w przekładzie Lutra (pochodząca z XVIII wieku), niedostępna na co dzień dla ludzkiego oka. Wystawę wzbogacono o artefakty odnalezione w trakcie prac archeologicznych prowadzonych przy kościele w latach 2000-2001. Całość uatrakcyjniły plansze przybliżające historię sztuki sakralnej na przykładzie wybranych zabytków, w tym ołtarza głównego, ołtarzy bocznych, tabernakulum, ambony, chrzcielnicy czy prospektu organowego.

Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół rockowy, soliści i balet z Białorusi. Gdy nad miastem zapadał mrok kilkaset osób ruszyło na „Spacer z duchami” – historyczną wędrówkę z rycerzami. Tym razem trasa biegła poza obręb starego miasta, a tematem przewodnim prezentowanym w okolicach Al. Niepodległości i Targowej była budowa przez Krzyżaków systemu fos i kanałów wokół miasta oraz pozostałości po zmianach koryt rzek Łeby i Okalicy.

Sobota 21 lipca 2018

Pierwszym punktem sobotniego świętowania był start rowerowej pielgrzymki do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Wyruszyło na nią ok. 50 rowerzystów.

Plac Pokoju i ulicę Staromiejską na całej długości wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, sztuką ludową, starociami, zabawkami i dymiącą wieloma zapachami gastronomią.

Po raz 12. do Lęborka z całej Polski i Europy zjechali chłopcy i mężczyźni o imieniu Jakub. Przyciągnął ich XII Międzynarodowy Zlot Jakubów, a wraz z nim imieninowe prezenty i upominki. W Kwaterze Zlotu każdy z Jakubów mógł zrobić sobie w fotobudce pamiątkowe zdjęcie.

Przez trzy dni w centrum miasta Jarmark żył „Ożywioną Staromiejską” organizowaną przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. Przechodniów zabawiały zespoły ludowe, trębacze, a deptakiem co godzinę maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO. Na Staromiejskiej rozstawiły się stoiska: malowanie twarzy, bezpłatne balony czy bańki mydlane. Do tego kącik małych zawodników w twisterze i zabawy z gąsienicą dla najmłodszych. Do zdjęć pozowały chodzące maskotki Tom i Jerry. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała kiermasz książek, miejsce zabaw i animacji dla najmłodszych. W sobotę i niedzielę na stoisku biblioteki nowo wydany album „Światło. Cień. Rysunki” podpisywał lęborski rysownik Czesław Lis. Chętni mogli wziąć udział w pierwszej w Lęborku mobilnej grze terenowej "(Nie)kryminalne zagadki Lęborka". Jej premiera i praktyczny test przez lęborskich harcerzy miał miejsce 19 lipca br. Gra odkrywa przed uczestnikami nieznane miejsca, fakty i historie związane z naszym miastem. Aplikację można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej biblioteki.

Jarmark św. Jakuba Ap. to także stoiska i kiermasze wystawiane przez lęborskie organizacje pozarządowe, m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Jesteśmy Razem”, Stowarzyszenia EDUQ i Niebieski Skarb, Środowiskowy Dom Samopomocy „Lwiątko”, Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne czy Rodziny Wielodzietne.

Wielkim zainteresowaniem okazał się plenerowy, uliczny spektakl teatralny „O pchle co manier nie miała” w wykonaniu Teatru TAK. Dzień później ta sama grupa teatralna wystawiła na ulicach Lęborka spektakl „Bajka do zjedzenia”.

Równolegle na scenie głównej trwały występy i koncerty m.in. polskie i zagraniczne covery w wykonaniu zespołu „Biznes Weekend”. Wieczór to także występ duetu gitarowego Dariusza Pietrzaka i Grzegorza Kopka.

Lęborskim Dniom Jakubowym od wielu lat towarzyszy rywalizacja sportowa. W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”. W zawodach wzięło udział 60 zawodników i zawodniczek. Uczestnicy przybyli z powiatów lęborskiego, słupskiego, puckiego, bytowskiego, kościerskiego i kartuskiego. 1. Miejsce w turnieju zajął Wojciech Motyl z Lęborka, 2. Franciszek Kwidziński z Krokowej, 3. Ryszard Górski z Mostów. Wśród Pań tryumfowała Irena Kozioł z Siodłonia (pow. słupski). Najlepszym zawodnikiem spoza powiatu lęborskiego wybrano Ignacego Błaszkowskiego z Sierakowic. W rywalizacji drużynowej tryumfowała drużyna Arkada Lębork. Fundatorem i sponsorem nagród był Burmistrz Miasta Lęborka.

Do rywalizacji w XVIII Ulicznym Biegu św. Jakuba zgłoszonych zostało 507 osób. Ostatecznie do mety dobiegło 483 uczestników. W tym roku trasa biegu została zmodyfikowana a dystans 10 kilometrów po lęborskich ulicach w centrum miasta najszybciej przebiegł Tomasz Grycko. Biegacz Blizy Władysławowo wygrał z czasem 30:25. Drugie miejsce zajął Patryk Błaszczyk (1. batalion zmechanizowany Lębork/Jantar Ustka) – 31:37, jako trzeci na metę wbiegł Tadeusz Zblewski (LKB im. Braci Petk) – 31:46. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Dominika Nowakowska (LKB im. Braci Petk) – 35.35. Za nią metę przekroczyła Aleksandra Lisowska (Asics Front Runner Poland) – 36:04, trzecia była Białorusinka Volha Krautsowa – 36.45.

Warto zaznaczyć, że bieg ukończyło aż 170 biegaczy z powiatu lęborskiego. Podczas biegu były zbierane pieniądze na operację Bartosza Agatowskiego cierpiącego na rzadką chorobę genetyczną kości. Firma NFM Group z Lęborka czekami na 300 zł nagrodziła najstarszego uczestnika biegu 74-letniego Ignacego Stopnickiego z Ustki, oraz najmłodszego uczestnika, 16-letniego Jakuba Piotrowskiego z Wrocławia.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa, pod przewodnictwem duszpasterza lęborskich Kaszubów ks. dra Mariana Miotka z Gniewina – tym razem w intencji dziękczynnej za 20 lat patronatu św. Jakuba nad Lęborkiem. Obecne były poczty sztandarowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Lini, Sierakowic, Słupska, Wejherowa i Lęborka. Oprawę muzyczną zapewnił ZPiT Ziemia Lęborska. Po Mszy św. na placu przed Domem Pielgrzyma odbyło się spotkanie z poczęstunkiem i tańcami.

Ważnym i długo wyczekiwanym przez chłopców i mężczyzn o imieniu Jakub wieczornym wydarzeniem był finał 12. Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W tym roku na Zlocie zameldowało się 201 Jakubów. Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali rowery, hulajnogi, tablety, zegarki i wiele innych cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Najmłodszy uczestnik Zlotu, 30-dniowy Jakub z Lęborka, otrzymał z rąk przedstawicieli firmy NFM Group bon o wartości 500 zł. Z kolei najstarszemu Jakubowi wręczono w prezencie tablet.

Gwiazdą sobotniego wieczoru był energetyczny występ zespołu WILKI. Suportem przed koncertem weteranów polskiej estrady był krótki koncert na ukulele niezwykle zdolnego lęborczanina Igora Koniecznego. Koncert Wilków z Robertem Gawlińskim na czele przyciągnął do centrum miasta tysiące widzów, w tym wielu nadmorskich turystów. Tego wieczoru plac Pokoju wypełnił się do ostatniego miejsca.

Niedziela 22 lipca 2018

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem relikwi Św. Jakuba Ap., orkiestry dętej, duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Delegat Biskupi, ks. Prałat Marian Szczepiński. Zebrani w Sanktuarium mogli usłyszeć po wielu latach przerwy dźwięk wyremontowanych zabytkowych organów.

Po Mszy na Placu św. Jakuba odbył się Festyn Odpustowy „Franciszkanie Dzieciom”. Główną atrakcją oprócz animacji dla dzieci był występ zespołu Maciej z Niemiec. Nie zabrakło ciepłej zupy, chleba ze smalcem i ogórkiem czy ciast przygotowanych przez wspólnoty działające przy Parafii św. Jakuba Ap.

Odpust św. Jakuba Ap. to także święto lęborskich rzemieślników. Podczas uroczystego spotkania ludzi rzemiosła Burmistrz Lęborka Witold Namyślak medalem św. Jakuba Ap. wyróżnił za zasługi dla Lęborka zaprzyjaźnione z lęborskimi rzemieślnikami i przedsiębiorcami: Cech Rzemiosł Różnych w Bytowie, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni i Powiatowy Cech Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Wejherowie.

„Wybierz Lębork” to nazwa pleneru malarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W 2018 była to już 18 edycja. Efektem trzydniowej artystycznej ekspresji 34 twórców nieprofesjonalnych z całego kraju była poplenerowa wystawa. Podtytułem wernisażu było hasło „w kolorze pomarańczy” a autorzy w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości wzbogacili swoje prace o symbole narodowe lub patriotyczne. W kolejnych miesiącach wystawa będzie prezentowana m.in. w Stacji Kultura, Młodzieżowym Domu Kultury, Klubie Garnizonowym w Siemirowicach czy Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej. Tradycją pleneru jest wręczenie zasłużonym członkom Stowarzyszenia „TAK” specjalnych tytułów za artystyczną działalność. W tym roku wyróżnienie takie przyznano Paniom Róży Ellwart-Lis i Mirosławie Dawidowicz.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest też promocja miejskiego kalendarza na kolejny rok. Tym razem Lębork w obiektywie pokazali członkowie świętującego swoje 10-lecie Lęborskiego Klubu Fotograficznego. Kalendarze trafiły do stu mieszkańców i turystów, którzy osobiście stawili się w Centrum Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia”.

Po południu sceną zawładnęły ponownie zespoły ludowe. Była to okazja do poznawania żywej kultury ludowej różnych regionów Europy. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów” to również możliwość promowania folkloru naszego regionu, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy i przyjaźni między zespołami. W finale reprezentanci wszystkich zespołów w tym zagranicznych wspólnie zatańczyli kaszubski taniec Koseder.

Po zespołach regionalnych na scenę wkroczył Jacek Szponarski. Jego pełen emocji koncert operowy „Od Moniuszki do Verdiego” bardzo spodobał się licznie przybyłej publiczności.

Muzyczną gwiazdą niedzieli był wieczorny koncert Grzegorza Hyżego. Poprzedził go krótki występ Aleksandry Jankowskiej.

Lęborskie Dni Jakubowe miały w roku 2018 wyjątkową promocję. Świętu Miasta poświęcony został Biuletyn Urzędu Miejskiego w Lęborku oraz okolicznościowa publikacja – seria kartek pocztowych w formie książeczki z okazji 20-lecia Patrona Lęborka św. Jakuba Apostoła. Specjalne wydawnictwo przygotowało także Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła. Wydano także okolicznościowy znaczek. Przebieg Święta Miasta z setkami zdjęć prezentowany jest na stronie internetowej www.leborskiednijakubowe.pl oraz na Facebooku.