Kościół i parafia św. Jakuba w Rzgowie

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rzymskokatolicki kościół i parafia św. Jakuba Apostoła w Rzgowie.

Rzgów
Rzgow kosciol 02.jpg
diecezja włocławska
dekanat Koniński I
województwo wielkopolskie
gmina Rzgów
adres Zagórowska 5, 62-586 Rzgów
Camino ?
w sieci wizytówka, www
kontakt tel. 63 241 90 05, e-mail parafiarzgow@gmail.com
Wikidata
Rzgów na mapie Polski.png
współrzędne 52.15273, 18.04731
na mapie OSM kliknij tu
Commons-logo-31px.png zdjęcia w WikimediaCommons

Dzieje

Obecnie istniejąca budowla została wzniesiona pod koniec XVI stulecia. Jej konsekracja i nadanie wezwania św. Jakuba Apostoła odbyła się w 1601 roku

Po północnej stronie nawy, około 1600 roku została dostawiona kaplica. Od strony zachodniej mieści się dwukondygnacyjna wieża, na planie kwadratu, z kruchtą na parterze, wybudowana w 1790 roku. W nawie strop płaski, w kaplicy strop złożony z kasetonów. Świątynia była wielokrotnie gruntownie restaurowana. Podczas remontu około 1760 roku jej mury zostały wzmocnione. Podczas kolejnego remontu, około 1790 roku, została wybudowana nowa wieża i dzwonnica. Ponownie bardzo zniszczona świątynia dzięki parafianom została odrestaurowana i ozdobiona w 1867 roku. Podczas odnawiania budowli na przełomie XIX i XX stulecia zostały zakupione organy. Ostatni, gruntowny remont budowli miał miejsce w latach 1990-1991.

Architektura i wyposażenie

Budynek drewniany, jednonawowy, posiada konstrukcję zrębową, z węższym prezbiterium zamkniętym wielokątnie. Od północy do prezbiterium jest dostawiona zakrystia.

W budowli mieszczą się trzy drewniane ołtarze w stylu barokowym z pierwszej połowy XVIII stulecia. W ołtarzu głównym jest umieszczony obraz Matki Bożej w posrebrzanej siedemnastowiecznej sukience. W ołtarzu znajduje się także rzeźbione cyborium ufundowane około 1760 roku przez ówczesnego proboszcza, ks. Malachiasza Malińskiego. W ołtarzu bocznym mieści się obraz patrona parafii i kościoła, św. Jakuba Apostoła, w posrebrzanej sukience z drugiej połowy XVIII stulecia. W drugim ołtarzu bocznym mieści się obraz św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem Jezus z końca XVII stulecia. W kaplicy bocznej znajduje się ołtarz drewniany z XVIII stulecia. z obrazem św. Anny Samotrzeciej, namalowanym około 1620 roku, częściowo przemalowanym. Do wyposażenia należą także ambona i chrzcielnica w stylu barokowym, Pieta z około 1420 roku, z warsztatu śląskiego oraz drewniany krzyż z XVII stulecia.

Kult jakubowy

  • Obrazy, rzeżby, ołtarze
  • Odpust: św. Jakuba Apostoła (25 lipca – przenoszony na ostatnią niedzielę lipca)
  • lokalne nabożeństwa, pieśni?

Nabożeństwa

Msze święte w niedziele: 08:30, 10:00, 12:00

w dni powszednie - według ogłoszeń


Źródła

Galeria