Kościół i parafia św. Jakuba w Raciechowicach

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rzymskokatolicki kościół i parafia św. Jakuba Apostoła w Raciechowicach.

Raciechowice
Raciechowice IV 2009 a.jpg
diecezja krakowska
dekanat Dobczyce
województwo małopolskie
gmina Raciechowice
adres Raciechowice 23, 32-415 Raciechowice
Camino ?
w sieci www
kontakt tel: (12) 271-50-09
Wikidata Q30173706
Raciechowice na mapie Polski.png
współrzędne 49.84435, 20.13497
na mapie OSM kliknij tu
Commons-logo-31px.png zdjęcia w WikimediaCommons

Dzieje

Parafia Raciechowice została erygowana w XIII w. Czytamy o tym w Liber Beneficiorum Jana Długosza. Obecna świątynia jest trzecią z kolei, została wybudowany w latach 1720 r. (w innych źródłach 1732 r.) z modrzewia. Głównym patronem jest św. Jakub Większy (Starszy). Drugą patronką św. Katarzyna Aleksandryjska.

W latach pięćdziesiątych XX w., w trudnym czasie dla Kościoła w Polsce, parafia została zawierzona Matce Bożej Różańcowej.

Architektura i wyposażenie

Kościół św. Jakuba Starszego: kościół parafialny pw. św. Jakuba Starszego i św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1720 r.; jednonawowy, konstrukcji zrębowej; cenne wyposażenie rokokowe z XVIII w. Kościół oszalowany, pokryty gontami. Od zachodu do nawy dostawiona kruchta z piętrem dzwonowym. Do ściany prezbiterium dobudowana drewniana kapliczka z krucyfiksem z XVIII w.. Od strony północnej zachowała się część sobót. Stropy i ściany kościoła pokryte polichromią z 1. ćwierci XX w. Ołtarze wykonane zapewne przez Piotra Korneckiego, snycerza i rzeźbiarza, pracującego także w kościołach w Bochni, Zakliczynie i Gdowie. W ołtarzu głównym m.in. obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI w. i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W ołtarzu bocznym obrazy św. Sebastiana i św. Jakuba, a w prawym Św. Rodziny i św. Teresy z XVIII w. Rokokowa ambona, barokowa chrzcielnica i kropielnica z XVIII w.

Cenne wyposażenie rokokowe pochodzi z XVIII w. Od zachodu do nawy dostawiona kruchta z piętrem dzwonowym. Do ściany prezbiterium dobudowana drewniana kapliczka z krucyfiksem z XVIII w. Od strony północnej zachowała się część podcieni (tzw. „soboty”). Stropy i ściany kościoła pokryte polichromią z lat dwudziestych XX w. Ołtarze wykonane zapewne przez Piotra Korneckiego, snycerza i rzeźbiarza, pracującego także w kościołach w Bochni, Zakliczynie i Gdowie. W ołtarzu głównym znajdują się obrazy Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVI w., ruchomy obraz św. Jakuba Apostoła i u góry św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W ołtarzu bocznym („Męczenników”) obraz Miłosierdzia Bożego, św. Wojciecha, obok na ścianie obraz św. Sebastiana. Po przeciwnej stronie znajduje się ołtarz „Wyznawców”, w którym ciekawostką jest obrotowa konstrukcja, na której znajdują się trzy obrazy: Świętej Rodziny, Św. Franciszka i Wielkopostny obraz z insygniami Męki Pańskiej. Rokokowa ambona, barokowa chrzcielnica i kropielnica z XVIII w. Dwie drewniane kolumny z poprzedniej świątyni.


Kult jakubowy

  • Obrazy, rzeżby, ołtarze
  • odpust?
  • lokalne nabożeństwa, pieśni?

Nabożeństwa

Okres letni:

  • Dni powszednie: 6:30, 18:30, 19:00 czw. (w Glichowie)
  • Niedziele święta: 7:30, 9:00, 11:30, 16:00, 10:15 (w Glichowie)

Okres zimowy:

  • Dni powszednie: 6:30, 17:00, 18:30, 18:00 czw. (w Glichowie)
  • Niedziele święta: 7:30, 9:00, 11:30, 16:00, 10:15 w Glichowie)


Źródła

Galeria