Waldemar Rozynkowski

Z WikiCamino
Wersja z dnia 10:13, 13 cze 2022 autorstwa PielgrzymDD (dyskusja | edycje) (akt.)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski, ur. w 1968 r. w Chełmnie, historyk - mediewista, diakon Kościoła Rzymskokatolickiego.
Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Chełmży. W 1992 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1995 roku ukończył studia teologiczne w Studium Życia Rodzinnego Kolegium Teologicznego Diecezji Toruńskiej. W latach 1992-1994 pracował jako nauczyciel w szkołach podstawowych w Toruniu. Następnie pracownik naukowy Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu.

W 1999 roku obronił doktorat w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - tytuł pracy: Powstanie i rozwój sieci parafialnej w diecezji chełmińskiej w czasach panowania zakonu krzyżackiego. W 2007 roku uzyskał habilitację, w 2011 roku tytuł profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w 2014 nominację prezydencką.
Jest dyrektorem Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Specjalista w zakresie badań nad państwem zakonu krzyżackiego, historii zakonów i zgromadzeń zakonnych oraz dziejów religijności w średniowieczu.
Od 2011 roku diakon stały w diecezji toruńskiej.
Uczestnik grantu jakubowego NCN.