XVI Pielgrzymka Jakubowa 2023

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

XVI Pielgrzymka Parafii Jakubowych i czcicieli św. Jakuba na Jasną Górę odbyła się 30 kwietnia 2023 r., a pielgrzymi wzięli udział także w Apelu Jasnogórskim poprzedniego dnia. Uczestnicy pielgrzymki przeszli tradycyjnie z kościoła św. Jakuba w Częstochowie, Alejami NMP na Jasną Górę, gdzie o 11.30 uczestniczyli w drodze krzyżowej, zaś o 13.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona została Msza św. Pielgrzymi modlili się o budowanie jedności z Bogiem i ludźmi, prosili o męstwo w wierze na wzór św. Jakuba Apostoła oraz wyrażali wdzięczność za rozwój Jakubowego kultu w Polsce.

Św. Jakub jest obrońcą wiary. Pokazuje męstwo, odwagę, ale przede wszystkim wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii i o tym szczególnie teraz powinniśmy pamiętać - powiedział ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie w diec. zielonogórsko-gorzowskiej, organizator jasnogórskiego spotkania. Przypomniał, że niedawno zakończył się Ogólnopolski Synod Jakubowy, który dotyczył m.in. Aktu Europejskiego podpisanego przez św. Jana Pawła II 9 listopada w 1982 r., w którym podkreślił on, że „tożsamości europejskiej nie można zrozumieć bez chrześcijaństwa”. - Papież zachęcał wówczas, żeby budować jedność z Bogiem i trzymać się swoich korzeni, a nasze korzenie to Jasna Góra - podkreślił kapłan. Dodał, że to właśnie św. Jan Paweł II przywrócił kult św. Jakuba na świecie i wyniósł na ołtarze wielu świętych i błogosławionych. Zachęcał, żeby właśnie za wstawiennictwem papieża Polaka modlić się o pokój, a także w intencjach rodzin i całej Polski.

Zwrócił uwagę, że jasnogórska pielgrzymka to także czas dziękczynienia za rozwój kultu św. Jakuba w Polsce. - Mamy już ponad 7,5 tys. oznakowanych szlaków w Polsce, jest siedem Sanktuariów św. Jakuba, za wszystkie te dzieła dziękujmy Matce Bożej - powiedział i dodał, że czciciele św. Jakuba chcą wciąż pokazywać camino - szlaki św. Jakuba, na których często dokonuje się wielka przemiana w człowieku: „wystarczy otworzyć się na działania Pana Boga i On przez św. Jakuba dotyka człowieka, sprawia, że jego pielgrzymka życia ma sens i cel, a jest nim niebo”. Kapłan przypomniał, że Jakub jest obrońcą wiary, objawił się kilkukrotnie rycerzom, którzy zwyciężyli pogan i jest pierwszym męczennikiem z grona dwunastu apostołów, który oddał życie dla Chrystusa. - On pokazuje nam odwagę i wierność Bogu, krzyżowi i Ewangelii. Chcemy tę wierność i jedność wymodlić właśnie tutaj. Wierzymy, że on jest z nami i wspiera nas Maryja, która wzywała św. Jakuba do budowania Kościoła - powiedział ks. Czerwiński.

Facebookowy post z fotografiami z wydarzenia dostępny jest pod tym linkiem.


POWRÓT do zbiorczej informacji o pielgrzymce jakubowej na Jasną Górę