Lęborskie Dni Jakubowe 2023
POWRÓT do strony głównej opisującej Życie caminowe w Polsce
POWRÓT do strony głównej dotyczącej Lęborskich Dni Jakubowych
Informacja na podstawie materiałów serwisu www.lebork.pl.
Czwartek, 20 lipca 2023
Dzień rozpoczął się mszą św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w ramach triduum przed odpustem pod przewodnictwem o. Piotra Matuszaka, kustosza Sanktuarium w Gdyni. Turyści i mieszkańcy zainteresowani historią miasta mogli w tym dniu skorzystać z oferty przewodników PTTK odprowadzających bezpłatnie po ciekawych miejscach Lęborka. Drugi podobny spacer odbył się w sobotę.
O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył tradycyjny Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, zespoły regionalne, samorządowcy i mieszkańcy. W prowadzonym przez Grupę Perkusyjną TREMOLO przemarszu członkowie Bractwa św. Jakuba nieśli relikwię Patrona Lęborka. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne.
Późnym wieczorem z ogrodu I Liceum Ogólnokształcącego w wędrówkę z historią w tle po mieście wyruszyło kilkaset osób w ramach cyklicznego wydarzenia „Spacer z duchami Krzyżaków”. Członkowie Lęborskiego Bractwa Historycznego opowiedzieli podczas prawie dwugodzinnego spaceru m.in. o dawnym szkolnictwie, służbie zdrowia w tym historii szpitala, ratuszu czy zamku.
Piątek, 21 lipca 2023
Widocznym symbolem Lęborskich Dni Jakubowych jest Jarmark św. Jakuba Ap. Od samego rana na Staromiejskiej i Placu Pokoju swoje stoiska i kramy rozstawili rękodzielnicy, artyści, lokalni producenci wędlin, miodów czy słodyczy. Nie zabrakło wielu stoisk ze starociami oraz organizacji pozarządowych prezentujących swoje aktywności.
W południe w Sali Rajców ratusza odbyło się uroczyste spotkanie radnych Rady Miejskiej rozpoczynające Lęborskie Dni Jakubowe 2023. Najważniejszym jego punktem było wręczenie Wyróżnienia Honorowego Miasta Lęborka „Lęborski Lew" dla Lęborskiego Bractwa Historycznego.
Dużym zainteresowaniem widzów cieszyła się tradycyjnie już 17. edycja Festiwalu Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów”. Do Lęborka przyjechały zespoły z zagranicy Kud Abrasevič z Serbii, Mezőszilas z Węgier, Lakštingelė oraz Toncius z Litwy, a z Polski - Iwkowanie z Małopolski. Tradycyjnie nie zabrakło zespołów z Lęborka i Pomorza: kaszubskich „Ziemia Lęborska”, „Frantówka”, „Levino”, „Czarne Kapelusze” i ukraińskiego „Świtanoka”. Festiwal rozpoczęła taneczna integracja z publicznością w ramach „Folk Integration – zabawa dla wszystkich”. Pokazy zespołów trwały na scenie do późnego wieczora.
W jarmarkowe dni dłużej niż zwykle otwarta była Wieża Ciśnień, Muzeum i wystawy w średniowiecznych basztach. W Wieży Ciśnień otwarto wystawę zbiorową „ARCHE EMOTIONS” z pracami artystów: Katarzyny Jóźwiak-Moskal, Alicji Buławka-Fankidejskej, Bożeny Sacharczuk, Mateusza Białeckiego i Tomasza Sobisza oraz okolicznościowa wystawę „25 lat Patrona Miasta Lęborka św. Jakuba Ap.”.
Sobota 22 lipca 2023
Pierwszym punktem sobotniego świętowania był start pieszej pielgrzymki szlakiem Pomorskiej Drogi św. Jakuba z Lęborka do Łebienia. Pielgrzymi zaopatrzeni m.in. z Laski Jakubowe, słodki symbol Święta Miasta Lęborka z błogosławieństwem proboszcza parafii św. Jakuba Ap. o. Roberta Wołyńca wyruszyli spod Sanktuarium, by po 4 godzinach wędrówki dojść do celu.
W ratuszu odbyła się konferencja „Pielgrzymowanie Pomorską Drogą św. Jakuba”. W spotkaniu z udziałem burmistrza Lęborka Witolda Namyślaka wielkie wrażenia zrobiła relacja z pieszej pielgrzymki z francuskiego Bayonne do Santiago de Compostella w Hiszpanii Dave Nilaya. Pielgrzym z Włoch zaprezentował m.in. film z wędrówki oraz uświetnił konferencję występem muzycznym. W konferencji udział wzięli samorządowcy, proboszcz parafii św. Jakuba Ap., przewodnicy PTTK i uczestnicy sobotniej pielgrzymki Lębork – Łebień.
Plac Pokoju i ulicę Staromiejską na całej długości wypełniały stragany z rękodziełem artystycznym, sztuką ludową, starociami, zabawkami i dymiącą wieloma zapachami gastronomią. Miejska Biblioteka Publiczna przez cały dzień prowadziła Letnią Czytelnię pod lipą z kiermaszem książek. Miejsce zabaw i animacji dla najmłodszych cieszyło się wielkim zainteresowaniem.
Po raz 15. zorganizowano cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem Zlot Jakubów. Każdy Jakub zarejestrowany w Kwaterze Głównej Zlotu otrzymywał zlotowy gadżet oraz imieninowe upominki. Równolegle na scenie głównej trwały występy i koncerty: „Wakacyjne hity” i „Letnia przygoda z piosenką”. Najmłodsi z zainteresowaniem obejrzeli w „Zakątku Kultura” za kinem spektakl teatralny „W 7 dni dookoła bajek”.
Lęborskim Dniom Jakubowym od wielu lat towarzyszy rywalizacja sportowa. W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”.
Wielkim zainteresowaniem cieszył się organizowany w Lęborku już po raz 21. Bieg Uliczny św. Jakuba Ap. Lekkoatletyczna rywalizacja prowadzona w centrum miasta co roku przyciąga setki biegaczy i tysiące kibiców. W tym roku bieg ukończyło 423 zawodników, o 94 więcej niż przed rokiem. Bieg na 10 kilometrów wygrał pobijając rekord trasy aż o 51 sekund, 28-letni Mykola Mevsha z Ukrainy. Debiutujący w Lęborku zawodnik z Charkowa narzucił mocne tempo i prowadząc przez cały bieg zwyciężył z czasem 29 minut i 34 sekund. Drugie miejsce z czasem 30 minut i 55 sekund zajął 36-letni Emil Dobrowolski z UKS Ekonomik Maratończyk Lębork. Trzecie miejsce z czasem 30 minut i 59 sekund zajął Ruslan Pechnikov z Ukrainy. Wśród kobiet najszybsza olimpijka z Rio, Iwona Bernardelli (35 minut i 21 sekund). Drugie miejsce z czasem 35:55 zajęła Alina Boshchuk z Ukrainy - 35:55, trzecia była Monika Kapera 36:00. Nagrodzeni zostali także najlepsi zawodnicy i zawodniczki z Lęborka. Wśród mężczyzn byli to Piotr Pobłocki (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork), Jakub Pieniążek (LKB im. Braci Petk Lębork) i Leszek Rusin (LKB im. Braci Petk). Wśród kobiet najszybszą lęborczanką była Kamila Pobłocka - Dobrowolska, dalej Katarzyna Pobłocka - Głogowska i Anna Strzelecka.
Po raz piętnasty rozegrano Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej. Na wyremontowanym w lipcu boisku do siatkówki w kompleksie sportowo-rekreacyjnym przy ul. 8 Maja wystartowało 15 zespołów. Najlepsi okazali się zawodnicy z Gdyni: Paweł Nastały, Tomasz Sadowski pokonując w finale parę Przemysław Kaczanowski, Przemysław Krampa. W meczu o brązowe medale Adam Miotk i Sebastian Bolda wyszli zwycięsko z potyczki z braćmi Siach: Maciejem i Bartkiem.
Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa. Przewodził jej ks. Marian Miotk z Gniewina. Zebrani w Sanktuarium św. Jakuba Ap. modlili się o „rychłe wyniesienie na ołtarze biskupa Konstantyna Dominika”. Na mszy obecne były poczty sztandarowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Lini, Sierakowic, Wejherowa i Lęborka. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”.
Wieczorem na scenie głównej odbył się finał Zlotu Jakubów. W roku 2023 na Zlocie zameldowało się 201 chłopców i mężczyzn o tym imieniu. Najdłuższą drogę do Lęborka przebyli Jakubowie z Częstochowy, Łodzi, Tarnowa czy Irlandii. Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali rowery, hulajnogi, zegarki, sprzęt elektroniczny ufundowany przez Burmistrza Lęborka i sponsorów. Najmłodszy uczestnik Zlotu, 18-dniowy Jakub z Lęborka otrzymał specjalny prezent – voucher na artykuły dziecięce od Burmistrza Lęborka. Uhonorowany został także najstarszy uczestnik jakubowego zlotu, 77-letni Jakub z Poznania.
Wieczór należał do muzyki. Na scenie zaprezentowali się twórcy lokalnej sceny muzycznej: Mayor-rap, Kubito / Aksi TESLA i DJ Trollu - live mix. Gwiazdą wieczoru był występ idola młodego pokolenia – Smolastego. Koncert przyciągnął do centrum miasta tłumy mieszkańców i turystów.
Niedziela 23 lipca 2023
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem relikwii Św. Jakuba Ap., orkiestry dętej, rzemieślników z wielu cechów z Pomorza, władz miasta i delegacji zagranicznych, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej w intencji mieszkańców miasta i rzemiosła przewodniczył Biskup Pelpliński ks. dr Ryszard Kasyna.
Tradycją Święta Miasta jest plener malarski „Wybierz Lębork” organizowany przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W tym roku efektem artystycznej ekspresji 17 twórców nieprofesjonalnych z Pomorza była poplenerowa wystawa 24 prac. Hasłem wernisażu w tym roku było „Źródło”. Finał pleneru malarskiego na scenie poprowadziła nagrodzona na scenie medalem „Za Twój dar tworzenia dziękujemy” prezes Stowarzyszenia „TAK” Alina Lis-Wołoszyk. Dyplomy uczestnikom wręczyli sekretarz miasta Marian Kurzydło i wiceprezes Stowarzyszenia Mirosława Dawidowicz. W kolejnych miesiącach wystawa będzie prezentowana m.in. w Młodzieżowym Domu Kultury i Starostwie Powiatowym.
„Scena dla lęborskich talentów” czyli prezentacja lokalnych artystów przyciągnęła do centrum miasta wielu widzów. Na scenie zaprezentowali się Duet Halina & Edmund, Marta Głodowska, Zespół Coolturalnie Zakręceni Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z K&K Trumpet Brass oraz Szkoła Wokalu przy Lęborskim Centrum Kultury „Fregata”.
Niedzielny wieczór to kolejny duży koncert muzyczny. Jako pierwszy na scenę wyszedł duet Igor Konieczny & Zofia Sławińska. Muzyczną gwiazdą niedzieli był Dawid Kwiatkowski. Mimo padającego deszczu publiczność bawiła się wspaniale a Plac Pokoju wypełnił się do ostatniego miejsca fanami dobrej muzyki.
Lęborskie Dni Jakubowe miały w roku 2023 atrakcyjną promocję. Świętu Miasta poświęcony został Biuletyn Urzędu Miejskiego w Lęborku. Przebieg Święta Miasta z setkami zdjęć oraz filmów prezentowany jest na stronie internetowej www.leborskiednijakubowe.pl i lebork.pl oraz na Facebooku. Plakaty promujące wydarzenie dzięki współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną prezentowane były w sieci infomatów turystycznych zlokalizowanych na terenie całego województwa.