Łukasz Miśko
Dominikanin, prezes Dominiańskiego Ośrodka Liturgicznego.
Rocznik 1982, urodzony w Przemyślu. Od wczesnego dzieciństwa uczył się gry na fortepianie i organach. Poszukując współczesnej muzyki kościelnej poznał krakowskich dominikanów, którzy zrewolucjonizowali jego spojrzenie na liturgię. Zainspirowany sposobem modlitwy i śpiewu braci kaznodziejów, wstąpił do Zakonu w roku 2000.
W Zakonie posługiwał jako kantor i dyrygent, brał także udział w kilku sesjach nagraniowych Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. W roku 2007 otrzymał dyplom Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, broniąc pracę z patrologii. W latach 2009-2019 posługiwał jako duszpasterz akademicki w USA, gdzie koncentrował się na formacji liturgicznej wiernych, wykorzystując w swojej pracy m.in. muzykę liturgiczną praktykowaną w polskich środowiskach dominikańskich. We współpracy z Christopherem Muellerem przygotowywał tłumaczenia i aranżacje oraz popularyzował ją w kolejnych miejscach swojej posługi: Columbia University w Nowym Jorku, Holy Family Cathedral w Anchorage, University of Washington Newman Center w Seattle oraz St. Catherine’s Newman Center w Salt Lake City.
W lipcu 2019 roku powrócił do Polski, aby objąć stanowisko prezesa Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. W listopadzie 2020 roku został także powołany przez Generała Zakonu Kaznodziejskiego, o. Gerarda Timonera III, na sześcioletnią kadencję członka Podkomisji ds. Muzyki Liturgicznej, działającej przy Komisji Liturgicznej Zakonu. W 2024 uzyskał licencjat kanoniczny na Akademii Katolickiej / Instytucie Tomistycznym w Warszawie w zakresie teologii św. Tomasza z Akwinu, tam też kontynuuje prace nad doktoratem.
Rozmiłowany w pielgrzymowaniu szlakiem św. Jakuba w Hiszpanii - do Santiago dotarł 10 razy, prowadzi też regularnie grupy po polskich drogach jakubowych, np. w ramach projektu „Camino liturgiczne”. Ceni sobie pracę indywidualną i w małych grupach oraz teologiczne dyskusje przy lampce dobrego wina.
Zbieramy informacje o kapłanach zaangażowanych w ruch caminowy i wędrujących szlakami Camino. Bractwa i stowarzyszenia caminowe prosimy o współpracę w tworzeniu zestawienia.
- ks. Krzysztof Wojtaś
- ks. Roman Wcisło
- ks. Paweł Gielec
- ks. Marcin Natonek