Pielgrzymka Kalwaryjska 2020
POWRÓT do strony głównej opisującej Życie caminowe w Polsce
POWRÓT do strony zbiorczej dotyczącej Pielgrzymki Kalwaryjskiej
W dniu 12 czerwca 2020 roku wyruszyła z Warszawy do Kalwarii Pacławskiej pielgrzymka osób ze Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich wraz z Kapelanem Stowarzyszenia ks. płk. Zbigniewem Kępą oraz towarzyszącymi im członkami Konfraterni św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katedrze Polowej WP. Głównym celem wyjazdu były doroczne uroczystości poświęcone pamięci Kapelanów Katyńskich w Kalwarii Pacławskiej. W Sandomierzu, uczestnicy wyprawy nawiedzili najpierw kościół pw. św. Jakuba, następnie udali się do Domu Długosza. W ogrodach, przy tym muzeum, spotkali się z biskupem seniorem Edwardem Frankowskim, który z zaciekawieniem wysłuchał relacji o poczynaniach Stowarzyszenia i na koniec pobłogosławił pielgrzymujących. Pątnicy poznali również biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, kolegę Asystenta Kościelnego obu stowarzyszeń ks. Zbigniewa z wojska, z jednostki kleryckiej w Bartoszycach. Następnie udano się na Mszę św. do katedry sandomierskiej, którą w koncelebrze odprawił nasz opiekun duchowy. Pobyt w Sandomierzu zakończyło zwiedzanie świątyni.
Na odpoczynek pielgrzymi dotarli do Rudnika nad Sanem, miejsca urodzenia ks. Bronisława Szweda. Dzięki życzliwości i ofiarności pani Anity Gietki, która dołączyła do grupy w Sandomierzu, pątnicy zostali ugoszczeni kolacją. Prezes Łukasz Stefaniak odwdzięczył się symbolicznie, przekazując na ręce pani Anity pracę artystów z Kadzidła oraz publikacje stowarzyszenia.
Sobotni poranek 13 czerwca rozpoczęła msza św., gdzie był wspominany ks. Bronisław Szwed, jego droga do kapłaństwa i losy. Z Rudnika nad Sanem pielgrzymi pojechali pod Krosno do miejscowości Zręcin, miejsca urodzenia ks. mjr. Mieczysława Janasa. Po przyjeździe zostali powitani przez ks. dr. Wacława Sochę proboszcza parafii i członkinie Stowarzyszenia, a zarazem przedstawicielki rodziny ks. Janasa, panie Marię Drobek i Lucynę Kochan. Uczczono pamięć kapelana modląc się przy tablicy memorialnej. Pielgrzymi nawiedzili miejscowy cmentarz – miejsce spoczynku rodziców i rodzeństwa ks. Janasa, ale także Ignacego Łukasiewicza. Ze Zręcinem pątnicy żegnali się z żalem, gdyż byli goszczeni przez miejscowych z wielkim sercem.
Następnym celem była miejscowość Jureczkowa k. Ustrzyk Dolnych. Był tam wyznaczony początek pieszej pielgrzymki i ostatni etap przed dotarciem do Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Po pokonaniu, w pięknych okolicznościach przyrody 21 km i nie zagrożeni krążącymi wokół burzami, cała grupa pielgrzymów mogła szczęśliwie pokłonić się Matce Boskiej Kalwaryjskiej. Dzień zakończył się spotkaniem przy ognisku, gdzie miejscowy kustosz ks. Krzysztof Hura opowiadał o sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, w którym posługuje 11 lat.
Kolejny dzień, czyli 14 czerwca, zaczął się dla wszystkich członków Stowarzyszenia bardzo pracowicie. Coroczne spotkanie członków Stowarzyszenia na Zgromadzeniu Ogólnym, odbyło się już we wczesnych godzinach porannych. W trakcie tego spotkaniu podsumowano poczynania w roku 2019, przyjęto jednogłośnie sprawozdanie z działalności statutowej i finansowej. Omówiono przedsięwzięcia realizowane w roku 2020 i wyzwania jakie stoją na przyszłość przed wszystkimi członkami.
O godz. 10.00 wyruszyła piesza pielgrzymka do pobliskiej miejscowości Pacław, gdzie urodził się Kapelan Katyński ks. ppłk Władysław Urban. Wraz z mieszkańcami Pacławia i innymi pielgrzymami, pielgrzymi wzięli udział w uroczystości poświęcenia tablicy, ustawionej staraniem Stowarzyszenia oraz ks. kustosza, w pobliżu nieistniejącego domu, w którym urodził się duchowny. Tablica i sama ceremonia są ważnym elementem przywracania pamięci o ks. Władysławie Urbanie wśród jego rodaków.
O godz. 11.00 rozpoczęły się w Sanktuarium główne uroczystości, poświęcone pamięci Kapelanów Katyńskich. Mszy św. przewodniczył ks. płk SG Zbigniew Kępa w koncelebrze z Ojcami Franciszkanami. Mszę św. uświetnił poczet sztandarowy i asysta żołnierzy Straży Granicznej, którzy przybyli do Sanktuarium ze swoim przełożonym gen. bryg. SG Robertem Rogozem komendantem Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Po Mszy świętej, jej uczestnicy udali się procesyjnie w rejon Alei Dębów Katyńskich. Tam pod pomnikiem został złożony wieniec przez Straż Graniczną i zapalone znicze przy wszystkich tablicach związanych z 33 Kapelanami Katyńskimi. Same uroczystości przy Alei Dębów uświetniła swoim występem Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej z Żurawicy. Trzeba przyznać, że wszyscy byli pod wrażeniem umiejętności i profesjonalizmu wykonywanych utworów, przez młodych muzyków.
Po tych wydarzeniach, na obiedzie w Domu Pielgrzyma, spotkali się wszyscy członkowie i sympatycy Stowarzyszenia, którzy przybyli tego dnia do Kalwarii Pacławskiej. W godzinach popołudniowych grupa pielgrzymów szczęśliwie wyruszyła w drogę powrotną i dotarła do Warszawy w późnych godzinach wieczornych.