XVII Konferencja Poznań 2025
Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Camino de Santiago: jeszcze religijne czy już sekularne?
Poznań, 25 października 2025
Jak wskazują dane statystyczne, zdecydowana większość wędrujących po Camino de Santiago do grobu apostoła św. Jakuba Starszego w Composteli nadal określa siebie jako pielgrzymów. Jednak towarzyszące im intencje nie zawsze są religijne i mieszają się z motywacjami turystycznym, kulturowym czy sportowym. Stąd też otwarte pozostają pytania o religijną tożsamość Camino i sens idei pielgrzymowania. Odpowiedzi na nie stają się istotne z punktu widzenia dziedzictwa religijnego, które od zawsze nadawało charakter samej pielgrzymce, a dziś stało się czymś, co można by nazwać milczącym sacrum – tłem i zbiorem muzealnych ciekawostek z dziedziny historii. Jednocześnie badania nad religijnością pielgrzymów nie tyle wskazują na jej brak, ile na podleganie pewnym przeobrażeniom. Nowe kategorie postpielgrzyma pokazują, że Camino zaprasza do odkrywania sensu własnej egzystencji, stanowi wstęp do osobistej drogi wiary i staje się laboratorium fundamentalnych pytań dotyczących natury życia. Dzisiejsze Camino jest miejscem dialogu osób wierzących z tymi, którzy deklarują się jako poszukujący, wyznawcami różnych denominacji chrześcijańskich, a nawet innych religii.
W publikacjach na temat drogi św. Jakuba wskazuje się, że współczesne Camino przypomina „dziedziniec pogan”, miejsce, które w biblijnej świątyni jerozolimskiej było przeznaczone na spotkanie wierzących Żydów z poganami, czyli tymi, którzy byli zainteresowani judaizmem. Papież Benedykt XVI zachęcał swego czasu do tworzenia takich miejsc, w których mogą się spotkać chrześcijanie z tymi, którzy „szczerym sercem szukają Boga” – jak modlimy się w IV modlitwie eucharystycznej.
W podobnych kategoriach można zdefiniować współczesną drogę św. Jakuba, która staje się okazją do spotkania chrześcijaństwa ze współczesną kulturą, w duchu zrozumienia i szacunku, ponieważ Camino nikogo nie wyklucza i nie ogranicza się do wybranych. Jako takie jest pielgrzymką antropologiczną, która otwiera na wszystkie wymiary egzystencji.
Czy współczesne Camino doświadcza sekularyzacji i staje się coraz mniej chrześcijańskie, jak o tym mogłyby świadczyć trudności z dostępem do sakramentów i mszy świętej w miejscowościach na szlaku? Czy religijność wśród pielgrzymów do Santiago maleje? A może, jak chcą niektórzy, ulega przeobrażeniu? W jaki sposób współczesne Camino opisują sami pielgrzymi? Czy podobne wyzwania miały już miejsce, na przykład w czasie reformy cluniackiej i odnowy duchowej XII wieku? Czy kategoria nawrócenia odpowiada temu, co dokonuje się w życiu pielgrzyma?
Na te i inne pytania zamierza odpowiedzieć międzynarodowa konferencja naukowa w Poznaniu, z udziałem ekspertów z innych krajów Europy. Zapraszamy do zgłaszania tytułów i streszczeń referatów do 10 maja 2025, przesyłając je na adres: camino@umk.pl Decyzje dotyczące przyjęcia propozycji referatów zostaną przesłane do 1 czerwca 2025.
Organizatorzy:
- Wydział Teologiczny UMK w Toruniu,
- Instytut Zarządzania i Spraw Społecznych Uniwersytetu Komisji Edukacji Naukowej w Krakowie
- Fundacja Szczecińska
- Miesięcznik „W drodze”
Komitet naukowy:
- ks. prof. Piotr Roszak,
- dr Franciszek Mróz,
- ks. dr Dariusz Doburzyński (sekretarz)
- ks. dr Łukasz Skarżyński
- dr Piotr Paweł Orłowski
- dr Berenika Seryczyńska
Komitet organizacyjny:
- Roman Bielecki OP (przewodniczący)
- Jerzy Kalinowski
- Ks. Paweł Ostrowski
Patronat:
- Urząd Miasta Poznania
- Comite de Expertos del Camino de Santiago - Xunta de Galicia
- Rada KEP ds. Turystyki i Pielgrzymek
- MyPielgrzymi.com
Patronat medialny:
- Miesięcznik „W drodze”
- Serwis WikiCamino
POWRÓT do głównej strony zbierającej badania naukowe nad fenomenem camino.