Kościół i parafia św. Jakuba w Podegrodziu

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rzymskokatolicki kościół i parafia św. Jakuba Starszego Apostoła w Podegrodziu.

Podegrodzie
Podegrodzie. Kościół św. Jakuba 10.jpg
diecezja tarnowska
dekanat Stary Sącz
województwo małopolskie
gmina Podegrodzie
adres Podegrodzie 57, 33-385 Podegrodzie
Camino ?
w sieci wizytówka
kontakt tel. 18-445-90-31, podegrodzie@diecezja.tarnow.pl
Wikidata Q11746761
Podegrodzie na mapie Polski.png
współrzędne 49.57735, 20.58601
na mapie OSM kliknij tu
Commons-logo-31px.png zdjęcia w WikimediaCommons

Dzieje

Pierwszy kościół w Podegrodziu istniał już w 1014 r. Był to drewniany budynek, z murowaną absydą. W 1822 r. spłonął, a na jego miejscu zbudowano kościół istniejący do dziś. Świątynia ta powstała w latach 1830 - 1835. 9 maja 1831 r. wmurowano kamień węgielny, a 27 sierpnia 1835 r. kościół został konsekrowany. W latach 1994 - 2000 dobudowana została kaplica Świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego.

Architektura i wyposażenie

Świątynia, którą dziś możemy podziwiać zbudowana została w stylu klasycystycznym, z cegły, otynkowana i pokryta blachą. Jest to budowla trzynawowa, z półkolistą absydą. Prezbiterium zamknięte półkoliście, po którego bokach znajdują się dwie, symetryczne zakrystie. Od frontu nad resztą kościoła wznosi się kwadratowa wieża, posiadająca trzy dzwony. Z prawej strony świątyni znajduje się, dobudowana czworoboczna kaplica św. o. St. Papczyńskiego.

Elewacja frontowa w części środkowej zwieńczona jest trójkątnym gzymsowym przyczółkiem, rozczłonkowana czterema pilastrami, dekorowana pseudo rustyką. Wieża wtopiona częściowo w dach korpusu o podziałach pseudo rustykowych i oknach z witrażami ujętych pilastrami, zwieńczona hełmem baniastym z latarnią. Na korpusie dach wielospadowy, z niewielką czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę.

Wnętrze kościoła nakryte jest sklepieniami kolebkowymi i żaglastymi, a poszczególne nawy wydzielone gurtami. Polichromia kościoła, bogato zdobiona, przedstawia świętych i błogosławionych, m.in.: św. Kingę, św. A. Świerada, św. A. Bobolę, św. Szymona z Lipnicy i bł. Karolinę.

W lunetach prezbiterium umieszczono dwa obrazy namalowane w 1954 r. przez Czesława Lenczowskiego: jeden przedstawia św. o. St. Papczyńskiego błogosławiącego króla Jana III Sobieskiego i jego wojsko, natomiast drugi przedstawia mieszkańców Podegrodzia składających wieńce żniwne Matce Bożej Królowej Polski. Po obu stronach prezbiterium znajdują się witraże przedstawiające: Matkę Boską z Dzieciątkiem (fundacji ks. Józefa Alberskiego) oraz św. o. St. Papczyńskiego (fundacji Stefanii i Czesława Frączków z Juraszowej).

W kościele znajdują się: Chrzcielnica marmurowa, z 1409 roku, ufundowana przez arcybiskupa Mikołaja Trąbę, barokowe organy, ambona z XIX wieku z płaskorzeźbami ewangelistów na parapecie, obrazy NMP Królowa Polski i o. Stanisław Papczyński (namalowane w 1956 r. przez Czesława Lenczowskiego), rzeźby: grupa Nawiedzenia, (późnorenesansowa z XVI-XVII w.), dwa posągi św. Biskupów (barokowo ludowe z XVIII w.), Chrystus Ukrzyżowany (XVIII w.), Chrystus u słupa (barokowo-ludowy z XVIII w.), krucyfiks procesyjny (XVIII w.). Na wyposażeniu świątyni są również stare ornaty, monstrancje i kielichy. Jeden z orantów, haftowany, zachowany w bardzo dobrym stanie pochodzi z XVI wieku.


Kult jakubowy

  • Obrazy, rzeżby, ołtarze
  • odpust?
  • lokalne nabożeństwa, pieśni?


Ołtarz Św. Jakuba - ołtarz główny znajdujący się w prezbiterium. Klasycystyczny z 1865 r. wykonany według projektu Alojzego Pazdanowskiego. W nim obraz św. Jakuba Starszego Apostoła namalowany w 2006 roku przez Kazimierza Twardowskiego, oraz drugi obraz tego samego artysty, Niepokalane Poczęcie NMP. Bogato zdobiony, pozłacany, z licznymi płaskorzeźbami zwieńczony gołębicą symbolizującą Ducha Świętego, otoczoną promieniami. W ołtarzu znajduje się tabernakulum.

Nabożeństwa

Porządek zwykły: 6:00, 6:30, 18:00 (17:00)

Porządek świąteczny: 7:00, 9:00, 11:00, 16:00


Źródła

Galeria