Kościół i parafia św. Jakuba w Małujowicach

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rzymskokatolicki kościół i parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach.

Małujowice
SM Małujowice KościółśwJakuba (9) ID 610170.jpg
diecezja wrocławska
dekanat Brzeg - południe
województwo opolskie
gmina Skarbimierz
adres Małujowice 65, 49-318 Skarbimierz
Camino
w sieci www
kontakt tel: 77/412-32-70, Kustosz Sanktuarium tel: 609-774-419, salowski@poczta.onet.pl
Wikidata
Małujowice na mapie Polski.png
współrzędne 50.8471, 17.38063
na mapie OSM kliknij tu
Commons-logo-31px.png zdjęcia w WikimediaCommons

Dzieje

Murowany kościół parafialny w Małujowicach został zbudowany w stylu gotyckim w 1250 roku. Na początku XV wieku dobudowano wieżę, przedsionek oraz rozpoczęto pokrywanie ścian wnętrza kościoła polichromią o tematyce religijnej. W 1. połowie XIV wieku został przebudowany i rozbudowany. Zmianom tym patronował wówczas Samborius, właściciel miejscowości. W latach 60. XIV wieku powstały wczesnogotyckie polichromie o tematyce staro- i nowotestamentowej. W czasie wojen husyckich kościół został częściowo zniszczony. Po zakończeniu wojen odbudowany, a prace malarskie wnętrza świątyni zostały zakończone w 1480 roku. Na początku XVI wieku został zbudowany nowy strop, który pokrywa 600 desek pomalowanych w barwne ornamenty roślinne (tzw. labry) i zwierzęce. W latach 1309–1534 kościołem opiekowały się siostry dominikanki z Wrocławia. W 1526 roku kościół został przejęty przez ewangelików, w których rękach był do czasu zakończenia II wojny światowej.

W 1817 roku wszystkie polichromie zostały pokryte tynkiem, dopiero w latach 60. XIX wieku odkryto je i poddano prymitywnej konserwacji, polegającej m.in. na domalowaniu brakujących i słabo zachowanych elementów.[3] W 1945 roku kościół został przekazany katolikom, a w 1964 roku odkryto pod tynkiem, na strychu budowli, najstarsze fragmenty polichromii.

Architektura i wyposażenie

Kościół ma jeden z najbogatszych w Polsce cykli gotyckich malowideł ściennych. Tworzy on cykl biblijny – Biblia Pauperum (czyli "Biblia Ubogich" – w zamierzchłych czasach niepiśmiennym osobom przekazywano słowo boże za pomocą obrazów). Świątynia jest najważniejszym punktem na Szlaku Polichromii Brzeskich, nazwana jest „śląską Sykstyną”. Przydomek ten kościół zyskał dzięki jednemu z malowideł przedstawiających Sąd Ostateczny – czyli scenie, która zdobi również watykańską Kaplicę Sykstyńską. Świątynia uznana została za jeden z 7 Nowych Cudów Polski w plebiscycie National Geographic Traveler.

Cennym zabytkiem jest rzeźbiony, gotycki portal z tympanonem przedstawiającym koronację Matki Bożej, św. Elżbietę oraz pokłon Trzech Króli narodzonemu dzieciątku Jezus. Tympanon obramowany jest cyklem rzeźb Panien Mądrych i Głupich oraz rzeźbionymi rozetami i elementami roślinnymi. Całość terenu wokół kościoła okala mur kamienny pochodzący z XV wieku.

Kult jakubowy

  • Obrazy, rzeżby, ołtarze
  • odpust?
  • lokalne nabożeństwa, pieśni?

Kościół stacyjny w Roku Jakubowym 2021.

Nabożeństwa

Msze św. w Niedziele i Święta:
Małujowice - 12.00
Psary - 9.00
Gać - 10.30
Msze św. w okresie wakacyjnym:
Małujowice - 11:30
Psary - 8.30
Gać - 10.00
Msze św. w dni powszednie - wg grafiku


Źródła

Galeria