Kościół i parafia św. Jakuba w Dobrosołowie

Z WikiCamino
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rzymskokatolicki kościół i parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Dobrosołowie.

Dobrosołowo
Kościół św. Jakuba Apostoła w Dobrosołowie (4).JPG
diecezja gnieźnieńska
dekanat kleczewski
województwo wielkopolskie
gmina Kazimierz Biskupi
adres Dobrosołowo 80, 62-530 Kazimierz Biskupi
Camino
w sieci wizytówka
kontakt tel: 63 241 29 22, e-mail: kleczew2@archidiecezja.pl
Wikidata Q11808555
Dobrosołowo na mapie Polski.png
współrzędne 52.34264, 18.07012
na mapie OSM kliknij tu
Commons-logo-31px.png zdjęcia w WikimediaCommons

Dzieje

Drewniany kościół parafialny erygowano w roku 1540, choć akta konsystorza gnieźnieńskiego wspominają o kościele parafialnym jako od dawna tam istniejącym pod rokiem 1465, przyznając tamtejszemu plebanowi Michałowi prawo dziesięciny w Dobrosołowie Nowy kościół, w miejsce dawnego, zdezelowanego wybudowano pod kierownictwem plebana Andrzej Liszkowski w roku 1749. Kościół w ciągu 100 lat popadł w ruinę do tego stopnia, że w 1852 roku zaprzestano odprawiania nabożeństw. Dopiero dziedzic Adolf Jursz, nabywszy w roku 1861 dobra Dobrosołowo, zajął się restauracją kościoła, a po jej zakończeniu osadzono nowego plebana Drewniany kościół spłonął doszczętnie w roku 2001 podczas prowadzenia prac rekonstrukcyjno-konserwatorskich. Stopiły się nawet stare dzwony, a fundamenty zostały nadpalone. Był to kościół jednonawowy o konstrukcji zrębowej. Od zachodu do nawy przylegała wieża. Posiadał ołtarz główny, z elementami zdobnictwa renesansowego, z XVII wieku, na którym były umieszczone rzeźby św. Piotra i św. Pawła oraz obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z początku XIX wieku. Ponadto znajdowały się w nim dwa ołtarze boczne, z obrazami św. Barbary i św. Jakuba, z około 1750 roku. Z XVIII w. pochodził również drewniany krucyfiks, osadzony na belce tęczowej, a z XVI wieku późnogotyckie rzeźby Matki Boskiej i św. Jana, kropielnica oraz drewniana rzeźba Chrystusa Frasobliwego. Z pożaru udało się uratować rzeźby św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej, stary krucyfiks, tabernakulum, wizerunki św. Barbary i św. Jakuba.

Wokół spalonego kościoła znajdowało się małe cmentarzysko, a pod samym kościołem krypta i tunel łączący kościół z pałacem.

Nowy, murowany kościół konsekrował 17 października 2004 roku abp Henryk Muszyński.

Architektura i wyposażenie

Projekt nowej świątyni wykonała architekt Agnieszka Wiśniewska z Konina. Jej budowa zakończyła się w październiku 2003 roku. Kościół wzniesiony został z cegły klinkierowej, jest orientowany, jednonawowy, wystawiony na planie prostokąta z węższym i niższym prezbiterium zamkniętym wielobocznie. Od strony północnej znajduje się zakrystia, od zachodniej kruchta i wieża z latarnią. Dach dwuspadowy. Wnętrze dość surowe w wystroju, w ołtarzu głównym widnieje obraz patrona świątyni św. Jakuba, w ołtarzach bocznych obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i św. Barbary. Świątynię konsekrował 17 października 2004 roku abp Henryk J. Muszyński. Z pamiątek po spalonym kościele zachowały się m.in. tabernakulum i figura Chrystusa Frasobliwego.

Kult jakubowy

  • Obrazy, rzeżby, ołtarze
  • odpust 25 lipca, przenoszony na niedzielę
  • lokalne nabożeństwa, pieśni?

Nabożeństwa

  • Niedziele: 8:00, 10:00, 12:00
  • Dni powszednie: 18:00 (czas letni); 16:00 (czas zimowy)


Źródła

Galeria