Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba

Z WikiCamino
Wersja z dnia 11:12, 12 cze 2020 autorstwa PielgrzymDD (dyskusja | edycje) (nowa strona)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba rozpoczął swoją działalność na spotkaniu, które odbyło się 27 lutego 2016 roku w Elblągu. Klub jest, całkowicie nieformalną, grupą 10 osób. Inicjatorką powstania Klubu i animatorką jego działań jest Tamara Frączkowska.

Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba
forma prawna grupa nieformalna
rok założenia 2016
KRS -
członków 10 (2020)
animator działań Tamara Frączkowska
siedziba Elbląg
kontakt mitaf@poczta.fm
w sieci patrz tu


Naszą misją jest szerzenie pięknej idei europejskich i polskich Dróg św. Jakuba (Camino de Santiago) otwartych dla każdego, niezależnie od narodowości, religii i kultury, z której się wywodzi. Naszym celem jest promowanie wędrowania/pielgrzymowania Pomorską Drogą św. Jakuba, a szczególnie jej elbląskim odcinkiem biegnącym przez teren województwa warmińsko mazurskiego od Braniewa przez Frombork, Tolkmicko, Elbląg do Kępek Wlk. leżących na granicy województw warmińsko–mazurskiego i pomorskiego.
Ponieważ jesteśmy grupą nieformalną nie dysponujemy żadnymi środkami finansowymi (składki, dotacje itp.). Nie dysponujemy też żadną formalną siedzibą. Realizujemy takie działania, które nie wymagają nakładów finansowych, które przekraczałyby nasze prywatne możliwości finansowe. Dzięki przychylności Prezydenta Miasta Elbląga, nasze spotkania odbywają się w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu przy ul. Stary Rynek 25, gdzie nieodpłatnie udostępniana jest nam sala ze sprzętem audiowizualnym.
Naszą działalność prowadzimy w następujący sposób:

  • W sezonie jesienno – zimowym (XI-IV) organizujemy comiesięczne prezentacje o: Camino de Santiago, Pomorskiej Drodze św. Jakuba, historii pielgrzymowania, walorach historycznych i krajoznawczych regionu, w którym mieszkamy.
  • W sezonie wiosenno – letnim (V-X) organizujemy comiesięczne, jednodniowe wędrówki Pomorską Drogą św. Jakuba, podczas których uczestnicy potwierdzają przebyte odcinki pieczątkami zbieranymi w naszym lokalnym paszporcie pielgrzyma.
  • Monitorujemy oznakowanie elbląskiego odcinka Pomorskiej Drogi św. Jakuba.
  • Udostępniamy informacje o elbląskim odcinku Pomorskiej Drogi św. Jakuba oraz o dostępnej bazie noclegowej.
  • Uczestniczymy w Dniach Jakubowych związanych z kultem św. Jakuba Apostoła organizowanych przez Parafię św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku oraz władze Miasta i Gminy Tolkmicko.
  • Promujemy wiedzę o Drogach św. Jakuba poprzez prezentacje przedstawiane w różnych instytucjach Elbląga i innych miast.
  • Współpracujemy z polskim środowiskiem jakubowym uczestnicząc w pracach Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba w Lęborku, w sesjach Parlamentu Jakubowego, konferencjach naukowych i spotkaniach poświęconych tematyce caminowej.
  • W celu dotarcia do jak najszerszego kręgu mieszkańców Elbląga i okolicy, współpracujemy z Elbląskim Klastrem Turystycznym, Elbląskim Oddziałem PTTK, i Europejskim Centrum Kultury „Światowid”, Biblioteką Miejską i Punktem Informacji Turystycznej w Braniewie, a także z lokalnymi mediami.

Dane na podstawie danych dostarczonych przez p. Tamarę Frączkowską.